Yargıtay’dan Kobane protestolarına dair karar: ‘HDP’nin çağrısı ile yapılmadı’

 Yargıtay’dan Kobane protestolarına dair karar: ‘HDP’nin çağrısı ile yapılmadı’

26.07.2021 - 19:58

Güncelleme : 26.07.2021 - 19:58

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Halkların Demokratik Partisi(HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kobanê protestolarına dair yaptığı konuşmanın suç teşkil etmediği yönünde değerlendirmelerde bulunduğu kararını onadı.

Iğdır’da 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen Kobane protestolarına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan ve “örgüt üyesi olmak”, ‘örgüt adına suç işleme”, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “kamu malına zarar verme” iddialarıyla Iğdır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları davada hapis cezaları verilen 9 kişinin dosyası Yargıtay tarafından onandı.

Yargılama sırasında sanık müdafilerinin müvekkillerinin “HDP’nin çağrısıyla eylemlere katıldıklarını” beyan etmeleri üzerine, yerel mahkemece alınan kararda “…Her ne kadar bir kısım sanık müdafileri savunmalarında sanıkların söz konusu eylemlere örgütün çağrısı üzerine değil HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısı üzerine katıldığını beyan etmiş iseler de; dosyada bulunan tutanaklar incelendiğinde, PKK örgütü lehine yayın yapan internet sitelerinde söz konusu eylemlere katılım sağlanması hususunda çağrı yapıldığı, örgütünün liderlerinden Murat Karayılan’ın yaptığı açıklamada söz konusu eylemlere destek vererek eylem çağrısında bulunduğu, eylem esnasında kamuya ait araçlara, bir kısım bankalara ait ATM’lere ve sivil halka ait iş yerlerine zarar verildiği, ayrıca kamu görevlilerine yönelik şiddet eylemlerinde bulunulduğu dikkate alındığında söz konusu eylemlerin ancak örgüt çağrısı üzerine gerçekleştirilebileceği, bir siyasi parti liderinin çağrısının ise suç teşkil etmeyecek gösterilere ilişkin olabileceği…” değerlendirmelerinde bulunuldu.

CopyAMP code

Temyiz üzerine dava dosyasının gönderildiği Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını onadı. Kararda mahkemenin kurduğu hüküm doğrultusunda değerlendirmeler yer aldı.

“Eylem, HDP’nin Çağrısı İle Yapılmadı”

Yargıtay’ın 24.05.2021 tarihli kararında “Yargılama sürecindeki usuli işlemlerin kanuna uygun olarak yapıldığı, hükümlere esas alınan tüm delillerin hukuka uygun olarak elde edildiğinin belirlendiği, aşamalarda ileri sürülen iddia ve savunmaların temyiz denetimini sağlayacak biçimde eksiksiz olarak sergilendiği, özleri değiştirmeksizin tartışıldığı, vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığı, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu, yaptırımların kanuni bağlamda şahsileştirilmek suretiyle uygulandığı” ifade edildi.

16. Ceza Dairesi’nin bu kararı, aralarında Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 108 isim hakkında açılan Kobanê Davası’na dair önem taşıyor. Söz konusu dava iddianamesinde HDP’li siyasetçilere protestoların onların çağrılarıyla başladığı ve büyüdüğü suçlamasında bulunuluyor.

Hukukçular; AİHM’nin de aynı minvalde karar verdiğini ancak yerel mahkemelerin bunu dikkate almadığını belirtirken, bu nedenle Yargıtay kararının yerel mahkemeler için bağlayıcı olduğu görüşünde.

KAYNAK: MA

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın