Türkiye’de coronavirüs: Bugün 24 kişi Coronadan Hayatını Kaybetti

 Türkiye’de coronavirüs: Bugün 24 kişi Coronadan Hayatını Kaybetti

24.06.2020 - 21:33

Güncelleme : 24.06.2020 - 21:33

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsün yayılma hızında düşüş olmadığını, hasta etme gücünde azalma olduğu konusunda ise bilimsel bir kanıt bulunmadığını söyledi. Koca, “Sonbaharda dünyadaki risk beklentisi bizi tedbirlerin sürekliliği konusunda uyarıyor. Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüsü Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, sonbaharda dünyadaki risk beklentisinin tedbirlerin sürekliliği konusunda bir uyarı olduğunu belirterek “Virüsün yayılma hızında azalma olmamıştır. Virüsün hasta etme gücünde azalma olduğu konusunda ise bilimsel bir kanıt yoktur. Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir” dedi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Corona virüsünün oldukça zor, pek çok bilinmezi beraberinde getirdiği bir dönemini aştığımız konusunda bir iyimserlik içindeyiz. Haziran ayının 3 haftasını geride bıraktık. Başlattığımız normalleşme süreci yakında 1 ayını dolduracak. Zor dönemi aştığımız konusunda iyimserlik içerisindeyiz. Önümüzdeki günler aydınlık olacaktır.

– Ağız ve burun yoluyla bulaşan virüs maske kullanmayı zorunlu kılıyor. Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir. Herkesi bu kurala uymaya davet ediyorum.

– Sonbaharda dünyadaki risk beklentisi bizi tedbirlerin sürekliliği konusunda uyarıyor.

– Virüsün yayılma hızında azalma olmamıştır. Yaz aylarında virüsün yayılma hızında azalma olmadı. Virüsün hasta etme gücünde azalma olduğu konusunda ise bilimsel bir kanıt yoktur. Bu tedbir, etkileşim halinde olan kişilerin tamamı tarafından alınmalıdır. Bir ortamda 3 kişi maske takıyor ama bir kişi takmıyorsa, hepimiz risk alıyoruz demektir.

– Mevcut şartlarda büyüklerimiz ve kronik hastalığı olanlar, virüse karşı halen risk grubundadır.

– Bu yıl hekim olmak isteyenlerin sayısı her zamankinden fazla.

– (YKS) Yığılmanın daha az olacağını umuyoruz. Ailelerin sınav merkezinin uzağında beklemelerini, gruplar oluşturmamalarını rica ediyoruz.

– Tüm hayatın yeniden sağlık kazanması, eski temposuna yaklaşması, vaka sayılarının kontrol altında tutulmasına bağlıdır.

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de korana virüsüne ilişkin son verileri de paylaştı. Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 1492 kişiye coronavirüs tanısı konuldu, 24 kişi vefat etti, toplam vaka sayısı 191 bin 657, can kaybı 5 bin 25 oldu. 1386 kişinin daha iyileşmesiyle coronavirüs tedavisi tamamlananların sayısı ise 164 bin 234’e yükseldi.

MED HABER

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın