Sokağa çıkma kısıtlaması gelecek mi? Kalın açıkladı

 Sokağa çıkma kısıtlaması gelecek mi? Kalın açıkladı

21.09.2020 - 12:22

Güncelleme : 21.09.2020 - 12:22

MED HABER / Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, koronavirüs vaka sayılarındaki yükselişin beraberinde sokağa çıkma kısıtlamalarını getirip getirmeyeceği sorusuyla ilgili olarak ‘Kısıtlamalar salgının seyrine bağlı’ açıklamasını yaptı.

‘PANDEMİ CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNİN BAŞARISINI TEYİT ETTİ’

Temmuz ayında 2 yılını dolduran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında değerlendirmelerde de bulunan Sözcü Kalın, bu sistemin çok daha etkin bir yönetimin ve doğrudan halkın oylarıyla gelen bir iktidarın neler yapabileceğini açık ve net bir şekilde gösterdiğini söyledi. Kalın, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin etkinliğini en iyi test eden ve teyit eden süreç şu 4-5 aydır yaşadığımız salgın süreci oldu. Bu etkin ve hızlı karar verebilme mekanizması sayesinde Cumhurbaşkanımız bütün bu konulara bizzat vaziyet ederek kararlarını aldı ve kararnamelerle doğrudan talimatlarla bakanlıklarımız, kurumlarımız üzerinden, vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarından bir tanesi olan sağlık konusunda çok iyi bir noktaya geldik. Kamu güvenliği, gıda güvenliği, ulaştırma, enerji, ekonomi, o kadar çok boyutu var ki, bir bütün halinde insicam halinde bu süreç çok iyi yönetildi” görüşünü ifade etti.

Sistemin güvenlik, milli savunma, dış politika, istihbarat, savunma sanayi ve diğer bütün büyük başlıklarda çok daha etkin bir model ortaya koyduğunu vurgulayan Kalın, “Türkiye’de siyasi kaosun olmaması, zayıf koalisyon hükümetlerinin ürettiği maliyetlerin tekrar bu ülkeye yük olmaması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aynen bu şekilde devam etmesi gerekiyor. Bunun siyasal tabanı da Cumhur İttifakı olarak zaten son derece güçlü şu anda, yani AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu bu ittifak son derece güçlü bir şekilde de devam ediyor. Bunun dışındaki siyasi tartışmaları biz biraz fuzuli görüyoruz. Ama tabii ki demokrasi aynı zamanda farklı seslerin yükseldiği bir siyasal sistemdir. Muhalefet de kendi görüşlerini tabii ki dile getirecek. Bunlar yapıcı, yol gösterici olursa bence iktidarıyla, muhalefetiyle herkes kazanır” dedi.

‘KISITLAMALAR SALGININ SEYRİNE BAĞLI’

İbrahim Kalın, günlük koronavirüs vaka sayılarındaki yükselişin beraberinde sokağa çıkma kısıtlamalarını getirip getirmeyeceğine ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Burada baştan beri hükümetimizin aldığı tedbirler bütün dünyada örnek kabul edildi biliyorsunuz hamdolsun biz bu süreci dünyada en iyi yöneten ülkelerden birisi olduk. Ama Kurban Bayramı’ndan sonra bir gevşeme oldu. Kurban, ziyaretler, seyahatler, tatil vesaire şu veya bu gerekçelerle. Şimdi özellikle grip nezle sezonuna girdiğimiz bu Eylül-Ekim aylarında artık tekrar toparlanmamız lazım. Yani illa vaka sayılarının 10 katı, 20 katı, 30 katı artmasını beklememek lazım, şu anda bu gerçek bir tehdit olarak etrafımızda dolanıyor, her gün görüyoruz, insanlar ölüyor, yakalanıyorlar, entübe olanlar var, yoğun bakıma alınanlar var. Aşı bulunup yaygın bir şekilde ve güvenli bir şekilde kullanılana kadar ve belki ondan sonra da bir müddet daha biz bu temizlik maske mesafe, Cumhurbaşkanımızın formülasyonuyla ‘Tamam’ formülünü sıkı bir şekilde uygulamak zorundayız. İlla devletin zecri tedbir almasını beklememek lazım. Burada toplum bilinci son derece önemli. Toplumun kahir ekseriyeti bunlara uyuyor; ama uymayan bir kitle var ve maalesef genelde taşıyıcılar ve vakaların artmasına sebep olan kişiler de bunlar. Başka ülkelerde de hala vaka sayılarında ciddi artışlar var, biz aldığımız tedbirler çerçevesinde kontrol altında tutuyoruz; ama yani 7’den 70’e bütün vatandaşlarımızın tedbirler konusunda çok sıkı tavizsiz davranması gerekiyor.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın