Sırrı Süreyya Önder’den HDP’ye üç maddelik manifesto önerisi

 Sırrı Süreyya Önder’den HDP’ye üç maddelik manifesto önerisi

13.06.2021 - 11:47

Güncelleme : 13.06.2021 - 11:47

Eski HDP’li vekil ve Çözüm Süreci zamanında İmralı Heyeti üyesi olan Sırrı Süreyya Önder, HDP’ye üç maddelik bir manifesto yayınlama önerisinde bulundu.

Eski HDP milletvekili ve Çözüm Süreci zamanında İmralı Heyeti üyesi olan Sırrı Süreyya Önder, 7 Haziran sonrası, iktidar politikalarına karşı HDP ile muhalefetin pozisyonunu ve Sedat Peker’in ifşaatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Önder, “Mevcut iktidar gidecek de, gelecek olan kör bıçağıyla bekliyor gibiyken biz neyle umutlanacağız? Bu iktidar gittiğinde, eğer bu aymazlıkta ısrar ederse bu muhalefet de gidecek” ifadelerini kullandı. HDP’ye üç maddelik bir manifesto yayınlama önerisinde bulunan Önder, şunları sıraladı:
*”Bu ülkenin son on yıllık yargılama tarihi siyasi müdahalelerden ibarettir, dolayısıyla siyasi suç olarak tanımlanan bütün dosyalar için bir genel af zorunludur
*Kürt meselesinin barışçıl yollardan çözülmesi esastır.
*Bölge halkının olurunu almayan hiçbir yol baraj köprü vb. için ekolojik müdahale yapılamaz.

Sadece bunları kamuya açık olarak beyan ve taahhüt edenleri seçimde muhatap alacağız. Bunu aleni olarak beyan etmeyen hiç kimse gelip bizimle görüşmesin. Bu üç maddeyi kabul eden kim olursa olsun gelsin, şartları konuşalım.’ Yani ‘Bunları kabul edenlere oyumuzu veririz’ değil, şartları konuşuruz.”

“Çözüm sürecinde çeteleşmeye varan, merkezi olmayan birtakım oluşumlar gözlemledik” diyen Önder “Barışın sadece dağlarda yürüyen bir savaşın sonlanmasından ibaret olmadığını göstermeliydik” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın