Pamukkale Üniversitesi tepki çeken soruları iptal etti

 Pamukkale Üniversitesi tepki çeken soruları iptal etti

15.06.2021 - 8:29

Güncelleme : 15.06.2021 - 8:29

Pamukkale Üniversitesi İktisat Bölümü birinci sınıf final sınavındaki iki soru, tartışmalara neden oldu. Üniversite yönetimi, tepkilerin ardından soruların iptal edildiğini duyurdu.

Ayhan Çimendağ
DENİZLİ – Pamukkale Üniversitesi yönetimi, öğrencilere final sınavında yöneltilen iki soruya ilişkin inceleme başlattı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü birinci sınıflarda, final dönemi sorusu olarak öğrencilerin karşısına önce “Türk savcılığı ülkenin üst mahkemesinden hangi Kürt yanlısı ana muhalefet partisinin yasaklanmasını istedi” sorusu çıktı. Sorunun yanıt seçenekleri ise sırasıyla ‘İYİ Parti, MHP, HDP, Saadet Partisi ve AK Parti’ olarak gösterildi.

Öğrencileri şaşkınlığa uğratan bir diğer soruda ise ‘Hangi kurumun Kürt yanlısı muhalefet partisini yasaklayabileceği’ oldu. Cevaplar şıkları ‘Yargı Uyuşmazlıkları Mahkemesi, HSK, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ olarak sıralandı.

ÜLKE GÜNDEMİNE DÜŞTÜ, REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA GELDİ
Soruların büyük tepki çekmesi sonucu konu ülke gündemine yerleşti. Tepkilerin büyümesi üzerine Pamukkale Üniversitesi’nin sosyal medya hesabından şu açıklama yapıldı:

“Ulusal basına yansıyan ve PAÜ İİBF İktisat Bölümü öğrencilerine bahar dönemi finallerinde yöneltilen iki soru iptal edilmiş olup, gerekli tahkikat ve incelemeler başlatılmıştır. Pamukkale Üniversitesi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin milli birlik ve beraberlik ile bölünmez bütünlüğü hususlarındaki duruşumuz her daim bellidir.”

KAYNAK: https://www.gazeteduvar.com.tr/pamukkale-universitesi-tepki-ceken-sorulari-iptal-etti-haber-1525283

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın