Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 100 artırıldı! ‘Korkunç bir karar’

 Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 100 artırıldı! ‘Korkunç bir karar’

07.06.2021 - 10:50

Güncelleme : 07.06.2021 - 10:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) kotası yüzde 100 artırılarak, yüzde 2.5’dan yüzde 5’e çıkarıldı. Muhalefet, Erdoğan’ın Biden’la yapacağı görüşme öncesi Bursa’da faaliyet gösteren ABD şirketine kıyak geçildiğini ve ABD’ye bir ‘hediye’ verildiğini öne sürdü. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 2,5’tan yüzde 5’e çıkarılması korkunç bir karardır” dedi.
Şeker Kotalarının Düzenlenmesi ve Uygulanmasına ilişkin yönetmelik Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle birlikte Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotası yüzde 2.5’dan yüzde 5’e çıkarıldı. Karara muhalefetten tepkiler gösterildi.

“ERDOĞAN ELİ BOŞ GİTMİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Erdoğan eli boş gitmiyor Biden’a şeker yaptırmış. Nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 2,5’tan yüzde 5’e çıkarılması korkunç bir karardır. 2019’da kamuoyu tepkisi ve meclisteki mücadelemiz ile düşürülen kotanın yeniden yüzde 5’e yükseltilmesinin izahı yoktur” dedi.

“BİDEN’A BÜYÜK HEDİYE”

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytunç Çıray ise, “Biden’a büyük hediye! Sn. Erdoğan “zehir’ dediği NBŞ (nişasta bazlı şeker) kotasını yüzde yüz arttırdı. NBŞ firmalarına yüzde elli Glikoz şartı da kaldırıldı. Türkiye’de NBŞ tekelini elinde bulunduran Cargill ve Amylum ABD şirketleri kazandı! Türk halkı sağlığından kaybetti” ifadelerini kullandı.

“GIDA TERÖRÜNE DEVLET ELİYLE ONAY”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu da, “Gıda terörü’ne devlet eliyle onay verilmesine razı olamayız. Bir kararnameye atılan imza ile Nişasta Bazlı Şekerlerin yüzde 2.5’tan yüzde 5’e (iki katına) çıkarılması kararı kabul edilemez. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve milletimizin canı, sağlığı bu kadar ucuz olmamalı” şeklinde açıklama yaptı

KAYNAK: sözcü.com.tr

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın