Netanyahu Dönemi Sona Erdi; Değişen Sadece İsimler

 Netanyahu Dönemi Sona Erdi; Değişen Sadece İsimler

14.06.2021 - 9:30

Güncelleme : 14.06.2021 - 9:30

Terör rejimi İsrail’deki 12 yıllık Binyamin Netanyahu iktidarı sona erdi. Yeni kurulan sekizli koalisyon hükümetinin güvenoyu almasıyla, işgalin yeni başbakanı aşırı sağ siyasetçi Naftali Bennett oldu.

Bennett-Lapid koalisyonun güven oyu almasıyla Mart 2009’dan bu yana başbakanlık görevini yürüten Netanyahu dönemi sona erdi. Bennett, “Ben birçok Arab’ı öldürdüm ve bunda bir sorun görmüyorum” sözleri ile bilinen biri.

İşgal rejiminin 36’ncı hükümeti, 120 sandalyeli mecliste 60 güvenoyu alan, sekiz partinin oluşturduğu yeni koalisyon tarafından kuruldu. İşgal rejiminde en uzun süre başbakanlık görevinde bulunan Netanyahu da koltuğunu bir dönem müttefiki olan Yamina Partisi lideri Naftali Bennett’e bıraktı.

Kürsüye ilk olarak, yeni kurulan koalisyon hükümetinin ortaklarından olan Yamina lideri Naftali Bennett çıktı. Netanyahu’nun blokunda yer alan milletvekilleri sık sık Genel Kurul’a hitap eden Bennett’e tepki göstererek konuşmasını kesti. Bennett’e tepki gösteren bazı milletvekilleri Meclis korumaları tarafından Genel Kurul dışına çıkarıldı.

Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ise Netanyahu’ya yakın milletvekillerinin, Bennett’in sık sık sözünü kesmesine tepki amacıyla konuşma yapmadan kürsüden indi. Lapid’in ardından kürsüye gelen Netanyahu, rakibi Bennett’e yüklendi ve kurulacak koalisyonu ‘kısa zamanda’ yıkacaklarını ileri sürdü.

Bu arada Filistin Dışişleri Bakanlığı, işgal rejiminde “Değişim hükümeti” olarak tanımlanan yeni Naftali Bennett hükümetinin eskilerinden farklı olmayacağını belirtti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Filistin’in korsan rejimin yeni hükümeti hakkında bir hüküm vermek için bir dizi soru sordu.

Bennett hükümetinin “Değişim hükümeti” olarak nitelenmesinin “Netanyahu’nun çekilmesi” dışında doğru olmadığına işaret edilen açıklamada “Yeni hükümet eskilerinden farklı olmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, hükümetin gireceği sınavlar arasında “Kudüs’te düzenlenmesi planlanan “Bayrak Yürüyüşü”, Nablus’un güneyinde Subeyh Dağı’na kurulan gayrimeşru yerleşim birimlerinin yıkılması, Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden ihlaller, Kudüslülere yönelik tehcir tehditleri, Gazze ablukası ve Gazze’nin yeniden imarının” yer aldığı ifade edildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın