Mahkemeden Figen Yüksekdağ Kararı

 Mahkemeden Figen Yüksekdağ Kararı

14.07.2020 - 12:51

Güncelleme : 14.07.2020 - 12:51

Tutuklu yargılandığı davanın duruşmasında konuşan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklanmalarının bir “siyasi darbe ürünü” olduğunu belirterek.

Hukuk düzenine yapılan darbenin mağdurlarıyız” dedi. Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 28 Eylül’e erteledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı davanın 19’uncu duruşması, Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Yüksekdağ’ın, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada avukatlar hazır bulundu.

HDP milletvekilleri Semra Güzel, Kemal Peköz ve Mahmut Toğrul da duruşmayı izledi.

Duruşmada ilk olarak konuşan Yüksekdağ, tutuklanmalarının bir “siyasi darbe ürünü” olduğunu söyledi.

“Siyasi darbe devam ediyor” diyen Yüksekdağ, bunun her alanda etkilerinin arttığını kaydetti:

“Darbenin üzerinden 4 yıl geçti. Darbe 4 yıl boyunca başarıya ulaşamadı. Ekonomide, sosyal yaşamlarda bu darbenin etkilerini daha fazla görüyoruz. En çok hukuk düzenine yapıldığı ortaya çıktı, hukuk düzenine yapılan darbenin mağdurlarıyız.
“Başka bir olağanüstü koşulun sonucunu da yaşıyoruz. Pandemi ayrıca siyasi ve toplumsal bir vakaya dönüştü biz cezaevindekiler daha fazla deneyimledik. Bugünkü koşullarda siyaseten de fiziksel de olağan seyretmiyor.”

Yüksekdağ, ‘çoklu baro’ sisteminin yasalaştırılmasına da değinerek, “Avukatkarın ve baro başkanlarının, avukatlık yasa tasarısına karşı verdikleri mücadeleyi selamlıyorum. Bu mücadelenin toplumsallaşarak büyüyeceğine inanıyorum” dedi.

Ayrıca Yüksekdağ, “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın eylemelerini de selamladı.

Pandemi sürecinde cezaevindeki tüm haklarının birer birer ellerinden alındığını kaydeden Yüksekdağ, şunları söyledi:

“Türkiye’de kuralsızlık egemen hale getirilmiştir. Biz demokratik kurallar ve insani kurallar üzerinden yeni bir normalleşme istiyoruz. Bu normalleşme için halkımızın bir arada mücadelesi çok önemlidir. İnsanlar sağlıklı, huzurlu ve güvenlikli yaşamamanın nasıl bir şey olduğunu bu süreçte gördüler. Halkımız bir siyasi ve ekonomik krizle karşı karşıya. Bu koşullar içerisinde insani, demokratik taleplerde bir yaşam inisiyatifinin geliştirilmesi gerekiyor.”

‘Tutukluğunun devamı kararı hukuki değil’

Demirtaş’ın ardından söz alan avukatı Ruken Gülağacı, Anayasa Mahkemesi’nin Selahattin Demirtaş kararını hatırlatarak, Yüksekdağ’ın da aynı durumda olduğunu söyledi.

“AYM kararı başkası hakkında verilmiş diye yok sayılacak bir karar değil. Kararı inceleme fırsatınız olduysa karar birebir Figen Yüksekdağ’ı bağlar, kararın esasında Demirtaş’ın tutuklunun makul süreyi aştığını söylüyor. Bizim söylediğimiz her şeyi AYM gerekçeli kararına yerleştirilmiştir.”

Avukat Sezin Uçar da müvekkilinin ifadesinde hapishane koşulları hakkında beyanda bulunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Müvekkilimiz dört yıla yaklaşan tutukluk süreci içerisinde hakları kısıtlanmış, savunmasını bu nedenle parça parça ifade etmiştir. Bu sürecin ne kadar süreceği ve müvekkilimizle ne zaman açık görüş yapabileceğimiz belirsizliğini sürdürüyor. Pandemi nedeniyle alınan kimi tedbirler suistimale dönüşmüş durumda. Savunma hakkımız kısıtlanmayacağı bir şekilde diğer dosya ilgili daha sonra beyanda bulunacağız.”

Yüksekdağ ve Demirtaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ikinci kez tutuklanma kararı verildiğini anımsatan Uçar, “Türk yargı tarihi tarafından aynı fiil nedeniyle ikinci defa tutuklanmış olmaları bir istisna. Mevcut yasalarda hukuksal normlara dahi riayet edilmediğini görüyoruz. Tutukluğunun devamı kararı hukuki değil” dedi.

Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi

Ardından söz alan iddia makamı, Yüksekdağ hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülen soruşturma dosyasına ilişkin müzekkere yazılarak, dosyanın istenmesini ve incelenerek, dosyayla bağlantılı olup, olmadığının tespit edilmesini talep etti.

İddia makamı ise, Yüksekdağ’ın tutukluluğunun devamını istedi.

Duruşmaya verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme heyetinin bir üye hakimi, tutukluluk kararına şerh koydu.

Bir sonraki duruşma 28 Eylül tarihine ertelendi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın