Kılıçdaroğlu’ndan ‘Cumhurbaşkanı adayı’ açıklaması

 Kılıçdaroğlu’ndan ‘Cumhurbaşkanı adayı’ açıklaması

03.09.2020 - 12:31

Güncelleme : 03.09.2020 - 12:31

Kılıçdaroğlu’ndan Muharrem İnce açıklaması: Bir itirazım yok ‘Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bu tartışmayı absürt buluyoruz. Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mıuharrem İnce’nin Memleket Hareketi’ne ilişkin “Gayet güzel bir itirazımız yok” yorumunda bulundu. Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce hakkında ihraç talebiyle verilen dilekçeyi, “Dönem kavga dönemi değildir” şeklinde değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayına ilişkin soruya “İttifakı yok sayıp aday belirleyemeyiz” yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV’de Seda Öğretir ve Ahmed Arpat’ın sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına ilişkin, “‘Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?’ Bu tartışmayı absürt buluyoruz. Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız” ifadelerini kullandı. Olası bir adayda ittifak durumunu yok sayamayacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

‘İTTİFAKI YOK SAYIP ADAY BELİRLEYEMEYİZ’

“Seçimler 2023’te. Seçimler bu tarihte olacaksa ‘Cumhurbaşkanı adayı kim olacak’ tartışmasına gerek var mı? Tartışmayı kişi bazına indirirseniz ilkelerden vazgeçmiş olursunuz. Sizin ilkeleriniz kabul edilecek mi, edilmeyecek mi?

Demokratik parlamenter sisteme dönüş yapmak istiyoruz, yasama yürütme arasında tutarlı bir denge olsun istiyoruz. Biz bunları bir kenara bırakıyoruz, ‘Cumhurbaşkanı adayı kim olacak…’ Bu tartışmayı absürt buluyoruz. Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız.

Hükümetin yönlendirmesiyle bu tartışmalar yapaydır. Türkiye gerçek gündemi olan ekonomiye dönmeli. Abdullah Gül’ün ismi geçince korkuyorlar, neden korkuyorsunuz? Bu tartışılacak bir şey değil. Seçim dört ay sonra olsa oturup tartışalım. Hem Erdoğan hem Bahçeli seçimlerin zamanında yapılacağın söylüyorlar. O zaman bekleyeceğiz. Beklerken neleri nasıl yapacağımızı tartışmalıyız. Kişiler bazında tartışma doğru değildir. İttifakı yok sayıp aday belirlemeyiz.”

MUHARREM İNCE’NİN MEMLEKET HAREKETİ: BİR İTİRAZIM YOK

Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’nin ‘Bin günde Memleket Hareketi’ne ilişkin, “Muharrem İnce bizim partimizin bir üyesidir. Gayet güzel, bir itirazım yok. Türkiye’nin sorunlarını nasıl aşacağını anlatabilir” yorumunda bulundu. Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Şunu herkesin bilmesi lazım. Eğer bu ülkede demokrasinin kırıntısı kaldıysa o kırıntıyı ayakta tutan parti biziz. Bizim partimizin içinde demokrasi var. Eksiğimiz olabilir ama bir arkadaşımızın çıkması ve ben memleket hareketi başlatacağım demesi normal. Bizim milletvekillerimiz de gidiyor zaten. Eskiden illet vekilleri birer ikişer kişi gönderiyordu illere şimdi daha fazla insan gönderiyoruz. Kişilerin bu süreçte hiçbir önemi yok, önemli olan ilkeler.”

İHRAÇ TALEBİYLE VERİLEN DİLEKÇE

Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’nin için ihraç istemiyle verilen dilekçeyle ilgili de şöyle dedi:

“Öyle bir durum söz konusu değil. Olur mu yani şimdi? Biri dilekçe verdi hemen ihraç edelim. Olmaz. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Kavga edip partiye zarar veriyorsa o kişiyi partiden ayıracağım. Dönem kavga dönemi değildir. Parti için çalışan varsa başımın üstünde yeri var.”

‘SORMAK LAZIM MEMLEKETİ KİM BU HALE GETİRDİ?’

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Bugün ekonomide çok ciddi çıkmazlarımız var. Türkiye bugün borçlarını ödemek için borçlanmak zorunda. Son 12 ayda TC’nin ödeyeceği borç 17 milyar dolar. Bunu ödemek için borçlanmak zorundayız. Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçe açığı var. Bunu kapatmak için de borçlanmak zorunda. Borcun faizleri de var. İlk 7 ayda 80 milyar lira faiz ödendi Faizi ödemek için de borçlanmak zorundasınız. Bankalardaki mevduat. Tamamı gayrı milli. Vatandaş bunlara güvenmiyor, Türk Lirası’na da güvenmiyor. Bankalardaki mevduatın yüzde 53’u döviz. Şimdi sormak lazım, memleketi bu hale kim getirdi? Borçlar İdaresi kurdular. O kadar çok borç, faiz, bütçe var ki!”

‘OSMAN KAVALA NEDEN HAPİSTE?’

“Gazeteciler neden hapiste? Osman Kavala Anayasa Mahkemesi kararına karşın halen hapiste? Neden? Çünkü birileri içeride tutacaksınız diyor. Türkiye’de yargı bağımsız değildir algısı yaratıyor. Algı mı? Hayır gerçek.”

DIŞ POLİTİKA TEPKİSİ

“Suriye’yi Erdoğan parçaladı. Talimatı kim verdi? Obama. Erdoğan neydi; Büyük Orta Doğu Projesi’nin eş başkanıydı. Niye seni seçiyor emperyal güçler? Çünkü sana talimat veriyorlar. Bizim şehitlerimiz var bir tane ABD askerinin bile burnu kanamadı. ”

“Ekonomide bir buhran dönemi yaşıyorduk dış politikada da aynı şeyi yaşıyoruz. İhvan anlayışı nedir? Bozulma nereden başladı? Bozulma Akdeniz’den bir tehlikeye bindirip İsrail’e göndermeyle başladı. İsrail geldi açık denizde vurdu, insanlarımızı öldürdü. Kıyamet koptu. Sonra ne olu? İsrail bir vakfa para verdi, her şey bitti. Her şey! Tazminat dediler, ben ödemem dedi İsrail. Siz bir vakıf vereceksiniz ben bağış yapıca dedi. ve bu sözleşmesi gece yarısı Meclis’ten geçirdiler. Arkasından Mısır 2015’te Mısır’la ilişkilerimizin mutlaka sıcak tutulması gerektiğini söylüyorum. Mısır’la niye kavga ediyorsun? Mısır’la kavga etmek Akdeniz’i ateşe sürüklemektir.”

CORONAVİRUS: VAY EFENDİM NEDEN DÜĞÜN YAPIYORSUN? SEN İZİN VERİYORSUN

“Coronavirus’te, devlet vatandaşına yanlış bilgi vermez. Bilgi vermek istemez, vermez ama veriyorsanız bilgiyi çarpıtmayacaksınız. Sağlık Bakanlığı’nın bir saygınlığı vardı. Bilim Kurulu’nun bir sözcüsü olmalı. Açıklamayı bakan olarak sen niye yapıyorsun? Vakalar yine arttı, suçlu kim? Vatandaş. ‘Vay efendim neden düğün yapıyorsun?’ Sen izin veriyorsun. “

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın