Kılıçdaroğlu: Kürt sorunu nasıl çözeceğini açıkladı

 Kılıçdaroğlu: Kürt sorunu nasıl çözeceğini açıkladı

25.07.2020 - 20:54

Güncelleme : 25.07.2020 - 20:54

Başkanlığı Yeniden alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açıkladığı “2’nci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”nde

toplumsal barış ve huzurun sağlanacağını ve “Kürt sorunu olmak üzere toplumsal sorunlar demokrasi temelinde ve TBMM öncülüğünde çözülecek” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP 37’nci Olağan Kurultayı’nda konuştu. Kurultaylarının tarihi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu kurultay işsizliği, bu kurultay yoksulluğu, bu kurultay

 
“Bu kurultay işsizliği, bu kurultay yoksulluğu, bu kurultay liyakatsizliği, bu kurultay umutsuzluğu nasıl ortadan kaldıracağımızı açıklayan bir kurultaydır” dedi. Kılıçdaroğlu, “Adalet Yürüyüşü’nü hiç kimse unutmasın. Son gününde Maltepe’de bu bir sona değil yeni bir başlangıçtır demiştim. Önümüzdeki duvarı yıkacağız demiştim. 31 Mart seçimlerinde duvarın arkasına geçtik. O duvarı şimdi dostlarımızla birlikte parça parça yıkacağız” ifadelerini kullandı. Birinci yüzyılda yasama, yargı ve medyanın bir kişinin vesayeti altına girdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Fabrikaları sattılar, parayı ne yaptıklarını kimse bilmiyor. Topraklarımızı sattılar. 250 bin dolara istediğiniz yerden istediğiniz daireyi alabiliyorsunuz! Bunu özellikle bizi dinleyen bütün vatandaşlarıma ifade etmek istiyorum, elinizi vicdanınıza koyun. 18 yıl devleti yönetecek, 18 yılda 2 trilyon 400 milyar dolar para harcanacak, bu paranın nereye gittiğini TBMM’de kimse bilmeyecek, sonra bana kalkıp ekonomiden bahsedeceksiniz. Peki bu işsizlik, yoksulluk ne? Türkiye Cumhuriyeti bu hale getirenlerden hesap sormalıyız. Neden bu hale getirdiniz bu memleketi” diye konuştu.

‘TOPLUMSAL BARIŞ DİNAMİTLENDİ’

Kılıçdaroğlu, “Toplumsal barışımız temelden dinamitlenmiştir. Oysa bu ülkede 83 milyon bayrağımızın altında huzur içinde yaşamalıyız. Kimsenin etnik kimliğini sorgulamak bizim haddimiz değildi. Bizim sorgulayacağımız şey vatandaşın karnı aç mı tok mu. Siyasal iktidar başta Kürt sorunu olmak üzere toplumsal ayrıştırmaya yaşatmakta ve politikalarını bunun üzerine inşa etmektedir” dedi. Sorunları çözeceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bu sorunları hep birlikte çözeceğiz. Dostlarımızla Millet İttifakı’nı oluşturan dostlarımızla çözeceğiz. Özgürlük isteyen gençlerimizle çözeceğiz. Bu sorunu her gün şiddete uğrayan ama asla pes etmeyen kadınlarla çözeceğiz. Bu sorunları kalemini satmayan gazetecilerle, bilim insanlarıyla, ahlaklı sporcularla. Bu sorunları alın terinin karşılığını alamayan emekçilerle çözeceğiz. Sayıları 10 bini aşan ve büyük bir kısmı gençlerden oluşan işsizlerle çözeceğiz. Birlikte halkımızla birlikte çözeceğiz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın