Kayıp Kürt bebeğin cansız bedeni Norveç’te kıyıya vurdu

 Kayıp Kürt bebeğin cansız bedeni Norveç’te kıyıya vurdu

08.06.2021 - 9:52

Güncelleme : 08.06.2021 - 9:52

Artin, 15 aylıktı. İran’da nüfusun çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Serdeşt kentinde yaşayan ailesi, daha iyi bir yaşam umuduyla İngiltere’ye göç etmek istemişti. Aile Türkiye üzerinden İtalya’ya, sonra da Fransa’ya gitti. Ancak buradan İngiltere’ye trenle girme yönündeki iki girişimlerinde de geri çevrildiler. En sonunda, altınlarını ve diğer değerli eşyalarını satıp bir insan kaçakçısına yaklaşık 6 bin euro ödeyerek, Manş Denizi’ni kaçak yollardan botla geçmeye karar verdiler.Ancak 27 Ekim 2020 günü bindikleri bot rüzgardan alabora oldu. Artin’in babası Resul Iran Nezhad ve annesi Shiva Muhammed Panahi’nin yanı sıra dokuz ve altı yaşlarındaki kardeşleri Anita ile Armin öldü. Olayın ardından 15 sığınmacı hastaneye kaldırıldı ama Artin bu kişilerin arasında değildi. Fransız savcılığı botun batması hakkında soruşturma başlatmış ama Artin’den haber alınamamıştı.

Aylar sonra Artin’in cenazesinin bulunduğu haberi geldi. Norveç polisi, ülkenin güneybatısındaki Karmoy’da 1 Ocak günü kıyıya cenazesi vuran çocuğun, 15 aylık Artin olduğunu açıkladı. Polis, kıyıya vuran cenazenin örneklerinin Oslo Üniversitesi Hastanesi’nde ailenin DNA’sı ile karşılaştırıldığını ve örneklerin birbirleriyle uyuştuğunu duyurdu.
Ailenin yakınları geçtiğimiz aylarda Batı basınına yaptıkları açıklamalarda, Artin’in bulunabilmesi için çağrıda bulunmuştu. 15 aylık bebeğin cenazesinin şimdi İran’a gönderileceği belirtiliyor. (BBC / Duvar)

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın