İngiltere’nin En Büyük Arı Çiftliği, Arıların Kilitleme Sırasında Geliştiğini Buluyor

 İngiltere’nin En Büyük Arı Çiftliği, Arıların Kilitleme Sırasında Geliştiğini Buluyor

30.06.2020 - 18:03

Güncelleme : 30.06.2020 - 18:03

Arı çiftçileri, dünyadaki koronavirüs kilitlenmelerinden yarar gördükleri için bal yapan canlılarda bir canlanma yaşadıklarını bildiriyorlar.

Arılar (kelebekler ve diğer böceklerin yanı sıra) olmadan, her akşam tabaklarımıza yiyecek koymak için mücadele ederdik. Muhtemelen besin zincirinin kıtlık ve hatta savaş da dahil olmak üzere felaketle sonuçlanacağını söylemek zor değil.

Buna göre, habitat kaybı, kirlilik, hastalık, parazitler ve böcek ilaçları gibi sorunlardan dolayı arı popülasyonlarının son birkaç on yılda nasıl düştüğünü duymak rahatsız edicidir .

2019 raporunda , yedi arı türünün daha fazla 46 nesli tehlike altında olan, 24 savunmasız ve 101’e yakın tehditle tehdit edildiği belirtildi.

Bir BBC hikayesine göre , arılar yiyeceklerimizin üçte birini ve tüm çiçekli bitkilerin% 80’ini döller. Diğer tozlaşan böceklerle birlikte, yaklaşık 150 milyar dolarlık küresel bir ekonomik değere sahiptirler.Londra Üniversitesi Royal Holloway’daki evrimsel ekoloji profesörü Mark Brown , “Daha az hava kirliliği olan bir dünyada arılar daha kısa ve daha kârlı ‘alışveriş gezileri’ yapabilirler ve bu da daha genç yaşta yetiştirmelerine yardımcı olabilir .

Kilitleme kısıtlamaları ve çalışanların işe gidip gelme alışkanlıklarındaki değişiklikler nedeniyle daha az hava kirliliğinin yanı sıra, yollarımızda daha az araba için başka bir avantaj daha var – daha az yol öldürme; 2015 yılında yapılan bir araştırmada, yılda yaklaşık 24 milyar arının ve yaban arısının Kuzey Amerika’daki araçlar tarafından öldürüldüğü bildirildi.

Doğa ve arılar gibi canlılarda artan bir farkındalık var mı?
İngiltere’nin en büyük arı çiftliği Denrosa Apiaries’de arıcı olan Helen McGregor, Covid-19 kilitlenmelerinin sektör için iyi bir haber olduğunu düşünüyor.

“Daha az trafik, daha az kirlilik, elbette arılar için olumlu bir etki yaratan çevreye bir fark yaratmak zorunda” dedi.

“Bence insanlar, şimdi kilitlenme nedeniyle çevrelerinde ve kırsal kesimde olup bitenlerin daha farkındalar. Umarım bu değişikliklerin kalıcı olduğunu görürüz.

“Doğanın daha farkındalar,” diye devam etti McGregor. “Kovanları dışarıdayken görüyor ve yedikleri yiyecekler ve nereden geldikleri hakkında daha fazla düşünüyorlar. İnsanları köklerine geri götürüyor, hayatta neyin gerekli olduğuna ve neyin olmadığına bakmalarını sağlıyor, bu da hayata ilişkin temel bir bakış açısına geri dönüyor. ”

Denrosa Arı kovanları arı çiftliği şu anda tozlaşma amacıyla arıları ‘ödünç vermek’ için İngiltere’nin dört bir yanındaki çiftliklerle çalışıyor.

Read more: 100-Year-Old Galapagos Tortoise Named Diego Gets To Retire After Saving His Species

Image credits: Vera Kuttelvaserova Stuchelova & Anson Aswat and Simon Berger

Share on Facebook

Written by: Anthony McLennan
Güney Afrika’nın en büyük yayınlarından bazılarını yazan deneyimli bir gazeteciyim. Ayrıca bir fotoğrafçı, futbol antrenörü, köpek aşığı ve sörfçü, güzel Cape Town’da dışarıda vakit geçirmekten hoşlanıyorum. Gezegenimizi sürdürmek için yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğuna ve bu mesajı ortaya koymanın önemli olduğuna inanıyorum.
Anthony McLennan’ın diğer hikayelerini okuyun

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın