HDP’den Said Nursi talebi: Kaldığı oda müze yapılsın ve naaşı bulunsun

 HDP’den Said Nursi talebi: Kaldığı oda müze yapılsın ve naaşı bulunsun

02.09.2021 - 12:37

Güncelleme : 02.09.2021 - 12:37

HDP’li vekil Sürücü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a ‘Said-i Nursi’nin mezar yeri hakkında elinizde bilgi mevcut mu? Bir araştırmada bulunacak mısınız?’ diye sordu.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Said Nursi’nin Urfa’da kaldığı odanın müzeye çevrilmesi ve naaşının nerede olduğunun araştırılması için Meclis’e soru önergesi verdi.

“Said-i Kurdi, Said-i Nursi ve Beduezzeman adıyla bilinen İslam alimi 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa’da vefat etmiştir. Vasiyetinde ise Şanlıurfa’da gömülmek istediğini belirtmiştir” ifadelerini kullanan Sürücü, önergesinde şunları kaydetti:

“Fakat Said-i Nursi’nin vefatından 111 gün sonra devlet eliyle naaşı Dergah Camii’nin kıble tarafında bulunan kabri kırılarak çıkarılmış ve şuan nerede olduğu bilinmemektedir. Said-i Nursi’nin vefat ettiği Şanlıurfa merkezde bulunan İpek Palas Otel’deki odası da şuan otelin mescidi olarak kullanılmaktadır. Farklı dinleri kendi medeniyetinde yaşatmış olan Şanlıurfa’da Said-i Nursi’nin mezar yerinin araştırılması ve vefat ettiği odanın müzeye çevrilmesi, toplumsal açıdan vicdanları rahatlatacaktır. Bu konuda 21. yy’a yakışacak düzeyde, gerekli araştırmalar yapılıp, adımladın atılması elzemdir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Said-i Kurdi’nin mezar yeri hakkında elinizde bir bilgi mevcut mudur? Bilgi mevcut değilse bir araştırmada bulunacak mısınız?” diye soran HDP’li vekil, devamında şu soruları yöneltti: “Said-i Kurdi’nin vefat ettiği otel odasını müzeye çevirecek misiniz? Bu konuda kamuoyuna bir açıklamada bulunacak mısınız?”

Artigercek.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın