HDP’den Kemal Türkler’in mücadelesini büyütme sözü

 HDP’den Kemal Türkler’in mücadelesini büyütme sözü

22.07.2021 - 10:31

Güncelleme : 22.07.2021 - 10:31

HDP, katledilişinin 41’inci yılında DİSK ve TİP kurucularından Kemal Türkler’in mücadelesini büyütme sözü verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 22 Temmuz 1980 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırıyla katledilen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türkiye İşçi Partisi’nin kurucusu Kemal Türkler’i 41. ölüm yıldönümünde andı.

Partinin Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse’nin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, faillerinin korunup kollandığı bu gibi planlı saldırıların Türkiye halklarının bir arada, eşit, özgür ve barış içinde yaşama umuduna karşı yapılan saldırılar olarak tarihe geçtiği kaydedildi.

Köse, “Ülkeyi yönetenler ve dayandıkları karanlık odaklar, 1980’de Kemal Türkler’in katledilmesinin bugün de Deniz Poyraz’ın katledilmesinin zeminini hazırlayarak esasında Türkiye halklarına karşı nefret siyasetini yaşatmayı sürdürdüklerini ve bundan nemalandıklarını gösterdiler” diye belirtti.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: Ezilenlerin ve emekçilerin kaderinin bir olduğunu biliyor ve her türlü saldırıya karşı 1980’de nasıl dayanışma içerisinde mücadelemizi güçlendirdiysek, bugün de aynı şekilde mücadeleyi büyütüp güçlendireceğiz.

Türkiye halkları, demokratik, adil ve barışçıl geleceğe ancak dayanışma ve birleşik mücadele ile varabilir. Gün Kemal Türkler’in mirasının yarattığı ruh ile Soma’daki maden direnişçileri, Malatya ve Adıyaman’daki tütün direnişçileri ile dayanışma içerisinde olma günüdür.

Bugün Türkiye’nin her bir köşesinde hakları için mücadele eden emekçiler, Kemal Türkler ve yoldaşlarının mücadele mirasının devamcısıdır. Bu toprakları ve alın terini sömürmek isteyen zalimler ve zulüm sürdükçe, direniş her daim var olacak ve HDP bu direnişin merkezinde yer almaya devam edecektir. Kemal Türkler’in mücadelemizde yaşamaya devam eden mirasını daha fazla büyüterek, Kemal Türkler ve arkadaşlarının amaçladığı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Türkler’i bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyor, mücadeleyi büyütme sözümüzü yineliyoruz.”

KAYNAK:MA

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın