HDP: Türkiye tarihinin en büyük insan zincirini oluşturacağız

 HDP: Türkiye tarihinin en büyük insan zincirini oluşturacağız

30.08.2020 - 15:53

Güncelleme : 30.08.2020 - 15:53

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Haziran’da başlattığı ‘Demokratik Mücadele Programı’nı Meclis’te yapacağı ‘Barışa Çağrı Deklarasyonu’ ile tamamlayacağını duyurdu.

 

HDP, 1 Haziran’da üç aşamadan oluşan ve üç ay boyunca devam eden ‘Demokratik Mücadele Programı’nın final etkinliğini yarın Meclis’te yapacağı ‘Barışa Çağrı Deklarasyonu’ ve 1 Eylül’de birçok kente düzenleyeceği ‘Barış Zincirleri’ eylemleriyle tamamlayacak.

HDP Basın Bürosu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Van, İzmir ve Urfa’da Türkiye tarihinin en büyük insan zincirlerinin oluşturulacağı belirtildi.

Açıklamada, “HDP, güçlü bir barış mesajı vermeyi ve barış çağrısı yapmayı amaçlıyor. Haziran ayında, Demokratik Mücadele Programının startını Hakkari ve Edirne’den başlattığı ‘Demokrasi Yürüyüşleri’ ile veren HDP, Barış Zincirleri oluşturmanın yanı sıra, TBMM’de güçlü bir barış çağrısı yaparak programı tamamlayacak” denildi.

HDP, üzerinde uzun süredir çalıştığı ve üç aylık ‘Demokratik Mücadele Programı’ boyunca halkın talep ve istekleri doğrultusunda hazırlanan ‘Barışa Çağrı Deklarasyonunu’nun çözüm adresi olarak görülen Mecliste açıklanacağını belirtti.

Türkiye toplumunun barış talebini Meclis’te dillendirileceği belirtilen açıklamada, “HDP’nin Barış Deklarasyonunda iktidara, muhalefete, toplumsal güçlere, Kürt hareketine Kürt sorununun çözümü ve barış için çağrılar yer alıyor. HDP aynı zamanda deklarasyonda barış ve çözüme dönük kendi rolünü de tarif ediyor. Deklarasyonda çizilen çerçevenin aynı zamanda HDP’nin bundan sonraki barış mücadelesinin de hattını oluşturması bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın