HDP saldırganının örgüt bağlantısı çıkmadı

 HDP saldırganının örgüt bağlantısı çıkmadı

22.06.2021 - 19:25

Güncelleme : 22.06.2021 - 19:25

HDP İzmir il binasına silahlı saldırı düzenleyerek Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in, herhangi bir örgütle bağlantısının henüz tespit edilemediği bildirildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına, 17 Haziran’da silahlı saldırı düzenlendi. Eski sağlık çalışanı olduğu belirlenen Onur Gencer, partide çay servisi yapan Deniz Poyraz’ı tabancayla ateş edip öldürdü.

Silah sesleri üzerine adrese polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Polis, binanın bulunduğu sokağın çevresini güvenlik şeridiyle çevirip yaya geçişine kapattı. Saldırgan, polis tarafından yakalanıp gözaltına alındı.

‘ÖLDÜRME NİYETİYLE İÇERİ GİRDİM’

Silahlı fotoğrafları ortaya çıkan katil zanlısı Onur Gencer’in, emniyette ve savcılıkta verdiği ifadede, binada kaç kişi bulunursa bulunsun öldürme niyetiyle içeri girdiğini söylediği öğrenildi. Gencer’in, sosyal medyadan zaman zaman terör örgütü PKK sempatizanlarıyla tartışmalar yaşadığını belirttiği de kaydedildi.

Gencer’in, ifadesinde, “PKK’dan nefret ediyorum. Zaman zaman sosyal medyada küfürleşiyoruz. Bina çevresine birkaç kez keşif için gittim. Binaya gittiğimde orada birkaç kişinin olabileceğini düşündüm. Oraya PKK’lıların gittiğini bildiğimden herhangi bir ayrım yapmayacaktım. Kim olsa ateş edecektim. Silahımda olan 10 mermiyi de ateşledim” dediği öğrenildi.

JET HIZIYLA TUTUKLANDI

Emniyetteki işlemleri sonrası dün adliyeye getirilen Onur Gencer, 19 Haziran’da ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan sevk edildiği adliyede tutuklandı. Deniz Poyraz ise aynı gün Hava Şehitleri Kadifekale Cami’sindeki cenaze töreni sonrası toprağa verildi.

ÖRGÜT BAĞLANTISI ÇIKMADI

Tutuklanan Gencer’in savcılıkta verdiği ifadede de olayı herhangi bir örgütün yönlendirmesiyle yapmadığını, kişisel olarak planladığını söylediği öğrenildi.

Gencer’in ailesi ve akrabalarının ifadesine başvuran, hem HDP il binası çevresinde hem de Gencer’in gittiği diğer yerlerdeki güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen polis, saldırganın önceden çalıştığı Kemalpaşa Devlet Hastanesi’ndeki mesai arkadaşlarının da bilgisine başvurdu.

Yapılan çalışma kapsamında, şu ana kadar Gencer’in herhangi bir örgütle bağlantısına rastlanmadı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın