Hasip Kaplan: Alman polisi suikast uyarısı yaptı

 Hasip Kaplan: Alman polisi suikast uyarısı yaptı

26.07.2021 - 11:24

Güncelleme : 26.07.2021 - 11:24

Kürt siyasetçi ve avukat Hasip Kaplan, Alman polisinin kendisini arayarak “Suikast listesinde adınız var” uyarısı yaptığını duyurdu.

Avrupa’da yaşayan Türkiyeli muhalif gazeteci, sanatçı, yazar ve siyasetçilere yönelik infaz listeleri olduğu iddialarına bir yenisi daha eklendi.

Almanya’da yaşayan eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, polisin kendisini uyardığını açıkladı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kaplan şu ifadeleri kullandı:

“Alman Polisi aradı suikast listesinde adınız var, Valla 40 yıldır adım var, yeni değil dedim..!”

Alman polisi, geçtiğimiz günlerdi Köln kentine yaşayan Artı Gerçek ve Artı TV Genel Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç’ı da can güvenliği konusunda uyarmıştı.

Başlangıç, “21 kişilik infaz listesindeki isimleri biliyorduk. Sonra 43 kişilik bir liste daha olduğu konusunda bir bilgi yayılmıştı ama bu listede yer alan isimler kimler bilinmiyordu. Evime gelen Alman polisleri bir üçüncü listeden bahsederek, yurt dışında yaşayan Erdoğan karşıtlarından oluşan 55 kişilik bir liste olduğunu ve adımın bu listede yer aldığını söyledi” dedi.

Öte yandan, Berlin’deki evinde 7 Temmuz’da saldırıya uğrayan Artı Tv programcısı Erk Acarer de tehditlerin sürdüğünü söylemişti.

55 Kişilik Bir İnfaz Listesi

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) geçtiğimiz günlerde Almanya’da yaşayan Türkiyeli muhalif gazetecilere yönelik artan tehdit, taciz ve saldırılar karşısında Alman hükümetini harekete geçmeye çağırdı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, DJV Başkanı Frank Überall, polis kaynaklarından aldıkları bilgiye göre, Türkiyeli muhaliflerden oluşan ve aralarında gazetecilerin de bulunduğu 55 kişilik bir infaz listesi bulunduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a seslenen Überall, Türk Büyükelçi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması gerektiğini belirterek “Heiko Maas’ın Türk Büyükelçi’ye bu noktada sınırın aşıldığını, Türkiye’deki baskıcı rejimden buraya sığınan gazetecilere yönelik tehdit ve şiddetin kabul edilemeyecek suç unsurları oluşturduğunu çok net bir şekilde söylemesi lazım” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Nerina Azad

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın