Gelecek ve Saadet Partisi’nden HDP operasyonuna tepki

 Gelecek ve Saadet Partisi’nden HDP operasyonuna tepki

25.09.2020 - 15:08

Güncelleme : 25.09.2020 - 15:08

HDP’ye yönelik operasyona tepki gösteren Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci, “Siyasi rakiplerine hain ve çete diyerek, beka siyaseti üzerinden kendi koltuklarını korumaya çalışanların devri bu ülkede artık son bulmalıdır” derken, Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın ise “Ülkemize yazık oluyor” dedi.

Hakların Demokratik Partisi’ne (HDP) yapılan operasyona tepkiler devam ediyor. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selim Temurci, “Terörün her türlüsüne karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Evet, terör hepimizin kırmızıçizgisidir. Ancak siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız” dedi.

‘SON BULMALI’

“Kobanê olaylarından 6 yıl sonra bu gözaltılar neden” diye soran Temurci, “Bu insanlar daha önce yargılanmadı mı? Soruyoruz? HDP yerel seçimlerde Cumhur İttifakında yer alsaydı, bugün bu gözaltılar olur muydu? Savcılık derhal bu gözaltılarla ilgili elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşmalıdır. Malum ziyaret sonrası gerçekleştirilen bu gözaltılar üzerindeki şaibe ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde; bu gözaltıların anlamı, Türkiye’de gündemi değiştirmek ve siyasette kutuplaşmayı zirveye taşımak olacaktır. Siyasi rakiplerine hain ve çete diyerek, beka siyaseti üzerinden kendi koltuklarını korumaya çalışanların devri bu ülkede artık son bulmalıdır” ifadelerinde bulundu.

‘SİYASİ GÖRÜŞÜMÜZ NE OLURSA OLSUN …’

Büyük bir imtihandan geçildiğine dikkati çeken Temurci, şöyle devam etti: “Oyunu görüp, oyunu birlikte bozmalıyız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, haksızlıklar ve zulüm karşısında dimdik durarak bu imtihanı vermeliyiz. Yargının tarafsız ve bağımsız olduğu, adaletin tesis edildiği, demokratik ve özgür bir Türkiye 84 milyonun ortak hedefi olmalıdır. Siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız.”

SAADET PARTİSİ: YAZIK OLUYOR

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın ise, tutuklamalara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da “İnatla ‘adalete olan güven’ sarsılmaya devam ediliyor. 6 yıl sonra ne değişti de, yargılanıp serbest kaldıkları dosyadan dolayı insanları sabahın erken saatlerinde evlerinden gözaltına alıyorsunuz” sözleriyle tepki gösterdi.

Aydın’ın açıklamalarının devamı şöyle: “İktidar, muhalefeti kendi iç meselelerine meze yapmaktan artık vazgeçmelidir! Bu insanlar suçluysa; bu memleketin hakim-savcıları 6 yıl önce neredeydi? Yok değillerse; bugün bu gözaltı kararlarının sebeb-i hikmeti nedir? Adalet mekanizmasını, gündem değiştirmek ve kamuoyunu meşgul etmek için kullanmanın hiç kimseye faydası yoktur! Bir ülkede adalete olan güven ortadan kalktığı taktirde; o ülkede hiçbir iş yolunda gitmez. Bir kez daha uyarıyoruz; bu ülkenin böylesine keyfi ve hoyrat tavırlara değil; adalete olan güveni yeniden tesis edecek adımlara ihtiyacı var. İnsanımıza ve ülkemize yazık oluyor”

MA

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın