Fatih Erbakan’dan HDP çıkışı: Çözüm süreci ve sayın Öcalan süreci…

 Fatih Erbakan’dan HDP çıkışı: Çözüm süreci ve sayın Öcalan süreci…

09.06.2021 - 11:52

Güncelleme : 09.06.2021 - 11:52

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Habertürk TV’de Kübra Par’ın sunduğu Açık ve Net programında soruları yanıtladı. İttifakla ilgili olarak konuşan Erbakan, “Cumhurbaşkanlığı konusunda ortak aday olabilir ama seçilirse ne yapacağı konusunun ittifakla ortaya konulması lazım. Milli Görüş geleneğinin çok önemli ilkeleri, kırmızı çizgileri var. Bunu Ahmet mi, Mehmet mi uygulamış çok önemli değil. Bir siyasi parti başkanı potansiyel cumhurbaşkanı adayıdır. Gerekirse biz de tabii ki aday oluruz. En güzeli tek başınıza girmek. Her türlü ittifakın avantajları kadar dezavantajları olur. İttifak daha ziyade milletvekili seçimlerinde oluyor. Biz bakan olalım, milletvekili olalım, Meclis’e girelim diye yola çıkmadık. Milletin derdine derman olacak bir ittifak çıksın ki biz de olalım. Mutlaka paylaşımda adaleti hakim kılacak, önce millet anlayışıyla hareket edecek, kaynakları, nimetleri adil bir şekilde kullanacak, üretimi, istihdamı uygulayacak bir Milli Görüş geleneği gelmesi lazım” İfadelerini kullandı.

Fatih Erbakan’ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“PARTİMİZE ÜYE SAYISI NEREDEYSE 300 BİNİ BULDU”
Milli Görüş tarihine baktığımızda bu durumu görüyoruz. Medya ambargosu her zaman vardı. 90 yılında merhum Erbakan hocamızın konuşması var. Diyor ki, ‘yüzde 9 oy aldık bizden haber vermiyorsunuz’. 92’de Meclis’te genel kurulda kameremana kızıyor. Çekiyormuş gibi yapıp da bizi çekmiyor musun diye. Maalesef 50 senelik Milli Görüş tarihinde yaşadığımız bir olay. Biz genel kurulumuzu çok büyük yaptık. 40 binin üzerinde insanla yaptık, o zaman pandemi yoktu. 900’e yakın ilçede teşkilat kurduk. Bizim üyelerimiz resmi olarak 130 bini aştı. Elimizde 150 bine yakın ıslak imzalı formlar var. Neredeyse 300 bin olmuş. Bugün İYİ Parti’nin üyesi 350 bine yeni yaklaştı. Biz 526 ilçe, 65 il kongresi yapmışız. Kurulduktan sonra 11 ay geçmiş, bugünkü şartlarda büyük kongresini yapmışız.

“SANDIK TEŞKİLATLANDIRMAMIZI HIZLANDIRDIK”

Görüştüğümüz kamuoyu araştırması yapan kurumlar var. Seçimden uzak bir tarihte anket yaptırmak sağlıklı olmayabilir. Önümüzdeki aylar en uygun zaman, yaptırıp göreceğiz. Sandık müşahitleri çalışmamız var. Türkiye’de 200 bin sandıktan 95 bin pilot sandık belirledik. Bu noktada 50 bine yakın baş müşahitlerimizi belirledik. Tabana, seçmene yönelik sandık teşkilatlanmasını hızlandırdık. Bizim hedefimiz üye sayımızı 500 bine çıkarmak.
“HDP’NİN KAPATILMASI PKK’NIN İŞİNE YARAR”

Çok açık ve net HDP’nin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Biz parti kapatmalardan en çok mağdur olan partiyiz. 5 partimiz kapatılmış. Parti kapatılmasını desteklememiz mümkün değil. HDP’nin üst yönetici kadrosunun zihniyeti tabii ki bizimle örtüşmüyor. Partileri millet kapatıp, millet açmalı. Birkaç yüz kişinin suçundan dolayı oy veren 6 milyon insanı, teşkilat mensubunu, sempatizanları, üyelerin hepsini zan altında bırakıp, cezalandırıyorsunuz. Suçu kim işlediyse yasalar çerçevesinde onlarla ilgili işlem yapılmalı. HDP’nin kapatılması bize göre en çok PKK’nın işine yarayacak. ‘Gelin dağda silahla mücadele’ edelim diyecek. Hükümetin çelişkeli bir tavrı var. Çözüm süreci ve sayın Öcalan süreci vardı biliyorsunuz. Arkasından çatışma dönemi ve HDP’nin terörle ilişkili olduğu söylendi.

“BU KADAR NASIL OY ALIYOR BUNU ÇALIŞMAK LAZIM

Arkasından Abdullah Öcalan’ın kardeşi televizyona çıkarıldı. Şimdi tekrar terörist oldu. Bu zigzaglar çelişki. ‘Refah Partisi kapatıldı, az bile oldu’ diyenler şimdi ‘aman efendim HDP niye kapatılıyor’ diyor, Avrupa’da da bu çelişkiler var. HDP’li milletvekinin milletvekilliği düşürülüp Meclis’ten çıkarıldı diye tepki gösterenler Merve Kavakçı Meclis’ten çıkarılırken ‘Evet çıkarılması gerekerdi’ diyen kesimler var. Bu PKK’nın ekmeğine yağ sürmenin yanında HDP’ye gönül verenlerin daha da motive olmasına sebep olabilir. İlk çıktıklarında yüzde 3-4 bandındaydı oyları, şimdi yüzde 13-14’e geldi. Oranın inançlarıyla, kültürüyle çelişkili olan bir yapı nasıl bu kadar oy alabiliyor, bunu çalışmak lazım.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU HALKININ BİZE İLGİSİ VAR”

O bölge Milli Görüş açısından çok münbit. O bölgenin meşru taleplerini Milli Görüş savundu. Erbakan hocamızın o bölge insanına yaklaşımı unutulmuyor. O bölgede yapılmış hangi sanayi tesisine baksanız MSP yapmış. Çiftçiye verilen imkanlar, refah seviyesinin arttırılması. Bölge halkı Yeniden Refah Partisi’ne çok büyük ilgi duyuyor. Biz orada batıya göre daha fazla başarı göstereceğimize inanıyoruz. Hakkari, Şırnak’ta en başarılı olduğumuz teşkilatlarımız var. Üye kaydı performansı en ileri seviyede. Pandemi yasaklarının kalkmasıyla bölgede çalışma yapacağız.

“GERİSİ BİZİM PERFORMANSIMIZA KALIYOR”

Seçmenin gözünde çok güzel bir konumumuz olduğunu ifade edebilirim. Buna diğer partinin mensupları, teşkilatları da şahit. Kime gitsek, Erbakan, Refah Partisi, Milli Görüş dediğimiz zaman, “54. hükümet döneminde aldığımız maaş zamlarıyla hala ayaktayız, o dönemdeki bolluk bereketi unutmuyoruz” diyorlar. Büyük bir teveccüh var. Gerisi bizim performansımıza, çalışmamıza kalıyor. Bu başlangıç için büyük avantaj.

KAYNAK:https://haberbizden.org/fatih-erbakandan-hdp-cikisi-cozum-sureci-ve-sayin-ocalan-sureci/

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın