Erdoğan’ın Kıbrıs’taki açıklamaları BM’ye taşınıyor

 Erdoğan’ın Kıbrıs’taki açıklamaları BM’ye taşınıyor

21.07.2021 - 14:13

Güncelleme : 21.07.2021 - 14:13

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’taki açıklamalarına AB, ABD ve Fransa’dan tepki gelirken, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Fransa konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs ziyaretindeki sözlerine Salı gününden bu yana tepki yağıyor. AB, ABD ve Fransa’dan sonra Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorununa ilişkin bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne özel oturum çağrısı yapacaklarını söyledi.

ABD VE FRANSA’DAN TEPKİ

Çarşamba günü bir açıklama da Fransa’dan yapıldı. Fransa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kıbrıs için “iki devletli çözüm” sözleriyle provokasyon yapmakla suçladı. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Fransa, koordineli olmayan ve provokasyon teşkil eden bu tek taraflı adımdan derin üzüntü duymaktadır” denildi.

Açıklamada ayrıca Erdoğan’ın açıklamasıyla ilgili olarak, “Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı çözümü için müzakerelerin acilen yeniden başlatılması için gerekli olan güvenin yeniden tesis edilmesi çabalarına zarar veriyor” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın