Dünyanın En Güzel 10 Güvesi / kelebeği

 Dünyanın En Güzel 10 Güvesi / kelebeği

30.06.2021 - 9:12

Güncelleme : 30.06.2021 - 9:12

Her ikisi de Lepidoptera adlı aynı böcek grubundan kelebekler ve güveler. Kelebeklerin aksine, güveleri görmek zordur. Çünkü çoğu gece. Kötü haber, çok sayıda güve kelebekler kadar güzel ve bazıları daha da güzel. İşte dünyanın en güzel 10 güvesi listesi.

10. 𝘊𝘪𝘯𝘯𝘢𝘣𝘢𝘳 𝘔𝘰𝘵𝘩
Cinnabar güvesi, Avrupa’da bulunan güzel, parlak renkli bir güvedir Bu güve, dikişler ve kızıl hindwings üzerindeki kırmızı işaretleri ile bilinir. Çayırlarda, çorak arazilerde ve arazilerde yaşarlar. Parlak turuncu gövde ile cinnabar güvesinin larvaları yetişkin bir güve kadar renklidir. Zehirli ragwort yapraklarıyla beslenirler. Larvaların parlak rengi potansiyel avcılarına bir uyarıdır. Bir güve olarak ortaya çıktığında, bu tür 30 mm’ye kadar bir vücut uzunluğuna ve 35 ila 45 mm arasında bir kanat açıklığına sahiptir. Bu güveler çoğunlukla geceleri aktiftir. Ancak gündüzleri de görülebilirler.

9. 𝘗𝘰𝘭𝘺𝘱𝘩𝘦𝘮𝘶𝘴 𝘔𝘰𝘵𝘩

CopyAMP code

Polyphemus, Amerika’da bulunan çekici, büyük bir ipek güvesi. Polifenmus güvesinin kanat açıklığı 15 cm uzunluğa sahiptir. Kanatları sadece uzun değil, aynı zamanda kırmızı, gri ve kahverengi tonları ile renklidir. Polyphemus, hem ön ayak hem de engellerdeki çarpıcı göz lekeleri ile kolayca tanımlanabilen bir güvedir. Engellenen göz bantları, siyah-beyaz halkalarla ağırlıklı olarak sarı renkte olan büyüktür. Forewings göz bantları küçüktür ve ayrıca sarı renktedir.

8. 𝘛𝘢𝘶 𝘌𝘮𝘱𝘦𝘳𝘰𝘳
Tau İmparatoru, Avrasya’da bulunan muhteşem, ormanda yaşayan bir güvedir. Bu büyük güve 60 ila 84 mm arasında bir kanat açıklığına sahiptir. Erkek tau imparatorları gündüz görülebilir. Ancak dişiler sadece geceleri aktif hale gelir. Kanatları açık kahverengi ve beyaz renklerin bir karışımıdır. Ayrıca hem ön tarafta hem de engellerde göz lekeleri vardır. Engellenen göz lekeleri, dikim göz lekelerine kıyasla büyüktür.

7. 𝘎𝘪𝘢𝘯𝘵 𝘓𝘦𝘰𝘱𝘢𝘳𝘥 𝘔𝘰𝘵𝘩

Dev leopar güvesi çarpıcı renklendirmesi ile ünlüdür – parlak beyaz kanatlarda mavimsi siyah lekeler. Bu güzel güve, gözlü kaplan güvesi olarak da bilinir. Leopar Güveleri de etkileyici bir boyuta sahiptir. Yetişkin bir güve 2 inç vücut uzunluğuna ve 3 inç’e kadar kanat açıklığına sahiptir. Dev leopar güveleri Amerika’daki ormanlık alanlarda, tarım arazilerinde ve bahçelerde yaşar. Bu güzel güveler kesinlikle gece olduğu için onları görmek oldukça zordur.

6. 𝘎𝘢𝘳𝘥𝘦𝘯 𝘛𝘪𝘨𝘦𝘳 𝘔𝘰𝘵𝘩

𝘎𝘢𝘳𝘥𝘦𝘯 𝘛𝘪𝘨𝘦𝘳 𝘪𝘴 𝘢 𝘴𝘵𝘳𝘪𝘬𝘪𝘯𝘨𝘭𝘺 𝘤𝘰𝘭𝘰𝘳𝘧𝘶𝘭 𝘮𝘰𝘵𝘩 𝘧𝘰𝘶𝘯𝘥 𝘵𝘩𝘳𝘰𝘶𝘨𝘩𝘰𝘶𝘵 𝘌𝘶𝘳𝘢𝘴𝘪𝘢 𝘢𝘯𝘥 𝘕𝘰𝘳𝘵𝘩 𝘈𝘮𝘦𝘳𝘪𝘤𝘢. 𝘔𝘰𝘴𝘵 𝘢𝘵𝘵𝘳𝘢𝘤𝘵𝘪𝘷𝘦 𝘧𝘦𝘢𝘵𝘶𝘳𝘦 𝘰𝘧 𝘨𝘢𝘳𝘥𝘦𝘯 𝘵𝘪𝘨𝘦𝘳 𝘮𝘰𝘵𝘩𝘴 𝘪𝘴 𝘰𝘳𝘢𝘯𝘨𝘦 𝘩𝘪𝘯𝘥𝘸𝘪𝘯𝘨𝘴 𝘸𝘪𝘵𝘩 𝘮𝘢𝘯𝘺 𝘣𝘭𝘢𝘤𝘬 𝘴𝘱𝘰𝘵𝘴. 𝘛𝘩𝘦𝘪𝘳 𝘧𝘰𝘳𝘦𝘸𝘪𝘯𝘨𝘴 𝘢𝘳𝘦 𝘸𝘩𝘪𝘵𝘦 𝘸𝘪𝘵𝘩 𝘣𝘦𝘢𝘶𝘵𝘪𝘧𝘶𝘭 𝘣𝘭𝘢𝘤𝘬 𝘮𝘢𝘳𝘬𝘪𝘯𝘨𝘴.

𝘛𝘩𝘦 𝘢𝘵𝘵𝘳𝘢𝘤𝘵𝘪𝘷𝘦 𝘤𝘰𝘭𝘰𝘳𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘢𝘯𝘥 𝘱𝘢𝘵𝘵𝘦𝘳𝘯𝘴 𝘰𝘯 𝘵𝘩𝘦 𝘩𝘪𝘯𝘥𝘸𝘪𝘯𝘨𝘴 𝘰𝘧 𝘢 𝘨𝘢𝘳𝘥𝘦𝘯 𝘵𝘪𝘨𝘦𝘳 𝘮𝘢𝘺 𝘴𝘦𝘦𝘮 𝘷𝘦𝘳𝘺 𝘢𝘱𝘱𝘦𝘢𝘭𝘪𝘯𝘨. 𝘉𝘶𝘵 𝘵𝘩𝘦𝘺 𝘢𝘳𝘦 𝘢 𝘸𝘢𝘳𝘯𝘪𝘯𝘨 𝘵𝘰 𝘵𝘩𝘦𝘪𝘳 𝘱𝘳𝘦𝘥𝘢𝘵𝘰𝘳𝘴. 𝘞𝘩𝘦𝘯 𝘵𝘩𝘳𝘦𝘢𝘵𝘦𝘯𝘦𝘥, 𝘨𝘢𝘳𝘥𝘦𝘯 𝘵𝘪𝘨𝘦𝘳 𝘮𝘰𝘵𝘩𝘴 𝘥𝘪𝘴𝘱𝘭𝘢𝘺 𝘵𝘩𝘦𝘪𝘳 𝘤𝘰𝘭𝘰𝘳𝘧𝘶𝘭 𝘩𝘪𝘯𝘥 𝘸𝘪𝘯𝘨𝘴. 𝘐𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘵𝘩𝘳𝘦𝘢𝘵 𝘱𝘦𝘳𝘴𝘪𝘴𝘵𝘴, 𝘵𝘩𝘦𝘺 𝘸𝘪𝘭𝘭 𝘴𝘦𝘤𝘳𝘦𝘵𝘦 𝘢 𝘱𝘰𝘪𝘴𝘰𝘯𝘰𝘶𝘴 𝘧𝘭𝘶𝘪𝘥 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘵𝘩𝘦 𝘣𝘰𝘥𝘺.

5. 𝘏𝘶𝘮𝘮𝘪𝘯𝘨𝘣𝘪𝘳𝘥 𝘏𝘢𝘸𝘬 𝘔𝘰𝘵𝘩

Muhtemelen 1450 türden oluşan şahin güvesi ailesinin en çekici üyesi. Sinekkuşu şahin güvesi, uzun hortumları veya burunlarıyla sinek kuşlarına benzer beslenme davranışları nedeniyle adlandırılır. Bu güveler de çiçeklerin üzerinde gezinir ve tıpkı sinek kuşları gibi ‘sinek sesi’ çıkarırlar. Günde bir e-posta sıkıcı tutar bültenimizi alın. TMW’nin bir listesini asla kaçırmayın.

4. 𝘊𝘦𝘤𝘳𝘰𝘱𝘪𝘢 𝘔𝘰𝘵𝘩

Kanat açıklığı 5 – 6 inç olan Cecropia güvesi, Kuzey Amerika’nın en büyük güvesi. Büyük boyutlu ve parlak renklendirme ile bilinirler. Bu güzel güve kırmızımsı bir gövdeye ve kırmızımsı – beyaz ve bronz bantlı kahverengi kanatlara sahiptir. Cecropia güveleri çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın kayalık dağlarında bulunur. Ancak, sadece geceleri aktif oldukları için onları tespit etmek zordur.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın