Dünyanın En Güzel 10 Güvesi / kelebeği

 Dünyanın En Güzel 10 Güvesi / kelebeği

30.06.2021 - 9:12

Güncelleme : 30.06.2021 - 9:12

Her ikisi de Lepidoptera adlı aynı böcek grubundan kelebekler ve güveler. Kelebeklerin aksine, güveleri görmek zordur. Çünkü çoğu gece. Kötü haber, çok sayıda güve kelebekler kadar güzel ve bazıları daha da güzel. İşte dünyanın en güzel 10 güvesi listesi.

10. ???????? ????
Cinnabar güvesi, Avrupa’da bulunan güzel, parlak renkli bir güvedir Bu güve, dikişler ve kızıl hindwings üzerindeki kırmızı işaretleri ile bilinir. Çayırlarda, çorak arazilerde ve arazilerde yaşarlar. Parlak turuncu gövde ile cinnabar güvesinin larvaları yetişkin bir güve kadar renklidir. Zehirli ragwort yapraklarıyla beslenirler. Larvaların parlak rengi potansiyel avcılarına bir uyarıdır. Bir güve olarak ortaya çıktığında, bu tür 30 mm’ye kadar bir vücut uzunluğuna ve 35 ila 45 mm arasında bir kanat açıklığına sahiptir. Bu güveler çoğunlukla geceleri aktiftir. Ancak gündüzleri de görülebilirler.

9. ?????????? ????

Polyphemus, Amerika’da bulunan çekici, büyük bir ipek güvesi. Polifenmus güvesinin kanat açıklığı 15 cm uzunluğa sahiptir. Kanatları sadece uzun değil, aynı zamanda kırmızı, gri ve kahverengi tonları ile renklidir. Polyphemus, hem ön ayak hem de engellerdeki çarpıcı göz lekeleri ile kolayca tanımlanabilen bir güvedir. Engellenen göz bantları, siyah-beyaz halkalarla ağırlıklı olarak sarı renkte olan büyüktür. Forewings göz bantları küçüktür ve ayrıca sarı renktedir.

8. ??? ???????
Tau İmparatoru, Avrasya’da bulunan muhteşem, ormanda yaşayan bir güvedir. Bu büyük güve 60 ila 84 mm arasında bir kanat açıklığına sahiptir. Erkek tau imparatorları gündüz görülebilir. Ancak dişiler sadece geceleri aktif hale gelir. Kanatları açık kahverengi ve beyaz renklerin bir karışımıdır. Ayrıca hem ön tarafta hem de engellerde göz lekeleri vardır. Engellenen göz lekeleri, dikim göz lekelerine kıyasla büyüktür.

7. ????? ??????? ????

Dev leopar güvesi çarpıcı renklendirmesi ile ünlüdür – parlak beyaz kanatlarda mavimsi siyah lekeler. Bu güzel güve, gözlü kaplan güvesi olarak da bilinir. Leopar Güveleri de etkileyici bir boyuta sahiptir. Yetişkin bir güve 2 inç vücut uzunluğuna ve 3 inç’e kadar kanat açıklığına sahiptir. Dev leopar güveleri Amerika’daki ormanlık alanlarda, tarım arazilerinde ve bahçelerde yaşar. Bu güzel güveler kesinlikle gece olduğu için onları görmek oldukça zordur.

6. ?????? ????? ????

?????? ????? ?? ? ?????????? ???????? ???? ????? ?????????? ??????? ??? ????? ???????. ???? ?????????? ??????? ?? ?????? ????? ????? ?? ?????? ????????? ???? ???? ????? ?????. ????? ????????? ??? ????? ???? ????????? ????? ????????.

??? ?????????? ?????????? ??? ???????? ?? ??? ????????? ?? ? ?????? ????? ??? ???? ???? ?????????. ??? ???? ??? ? ??????? ?? ????? ?????????. ???? ??????????, ?????? ????? ????? ??????? ????? ???????? ???? ?????. ?? ??? ?????? ????????, ???? ???? ??????? ? ????????? ????? ???? ??? ????.

5. ??????????? ???? ????

Muhtemelen 1450 türden oluşan şahin güvesi ailesinin en çekici üyesi. Sinekkuşu şahin güvesi, uzun hortumları veya burunlarıyla sinek kuşlarına benzer beslenme davranışları nedeniyle adlandırılır. Bu güveler de çiçeklerin üzerinde gezinir ve tıpkı sinek kuşları gibi ‘sinek sesi’ çıkarırlar. Günde bir e-posta sıkıcı tutar bültenimizi alın. TMW’nin bir listesini asla kaçırmayın.

4. ???????? ????

Kanat açıklığı 5 – 6 inç olan Cecropia güvesi, Kuzey Amerika’nın en büyük güvesi. Büyük boyutlu ve parlak renklendirme ile bilinirler. Bu güzel güve kırmızımsı bir gövdeye ve kırmızımsı – beyaz ve bronz bantlı kahverengi kanatlara sahiptir. Cecropia güveleri çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın kayalık dağlarında bulunur. Ancak, sadece geceleri aktif oldukları için onları tespit etmek zordur.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın