Dünyaca Ünlü coğrafya kitabı Kürtçe’ye çevrildi

 Dünyaca Ünlü coğrafya kitabı Kürtçe’ye çevrildi

05.08.2020 - 15:49

Güncelleme : 05.08.2020 - 15:49

Med Haber / Ebu Kasım Muhammed İbn Ali ibn Hewqelê Nisêbînî’nin coğrafya kitabı “Suret’ul Erd”de Kürtlerle ilgili bölümler Kürtçe’ye çevrildi.

 
10’uncu yüzyılda yazılan ve en eski coğrafya kitaplarından olan “Suret’ul Erd” (Yeryüzünün Yüzü) kitabındaki Kürtlerle ilgili yer alan bölümler Avesta Yayınları tarafından Kürtçe olarak yayımlandı.

Yazar Emin Narozi, İbni Hewqel’in Arapça yazdığı kitaptaki Kürtlerle ilgili bölümü Kürtçe’ye çevirdi.

Sûret ul-Erd – Kurd di kitêba coğrafyayê ya İbn Hewqel da (Suret ul-Erd- İbni Hewqel’in coğrafya kitabında Kürtler) adlı kitap 144 sayfadan oluşuyor.

İbni Hewqel kimdir?

Nusaybin’de dünyaya gelen İbni Hewqel, (Ebu’l-Kâsım Muhammed bin Alî en Musuli-Bağdadi-Nisebini) 943 – 969 yılları arası seyahat eden 10. yüzyılın ünlü yazarı, coğrafyacı ve tarihçisidir.

977 yılında Suret’ul-Arz isminde eserini yazmıştır. Kitabın çevirisinden onun yaşamından çok az bilgi verilmiştir.

İbn Hewqel bir yazardan daha çok; çok seyahat eden, ayrıca seyahati boyunca gördüğü şeyleri ve alanlar hakkında ilgilenmiş ve araştırmıştır. O yaşamının son otuz yılını uzak Asya ve Afrika’nın bir bölümünü gezmeye harcamıştır.

Eser ilk defa Michael Jan de Goeie tarafından Bibliotheca Geographorum Arabicorum serisinin II. cildi olarak yayımlanmıştır (Leiden 1873).

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın