Dersım Belediyesi işçilere yüzde 30’un üzerinde zam yaptı

 Dersım Belediyesi işçilere yüzde 30’un üzerinde zam yaptı

28.10.2020 - 18:38

Güncelleme : 28.10.2020 - 18:38

Tunceli Belediyesi işçilere yüzde 30’un üzerinde zam yaptı, sosyal haklar genişledi Tunceli Belediyesi, Genel-İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzaladı. İşçilerin ücretlerine ortalama yüzde 30,19 oranında zam yapıldı.

 

Tunceli’de Türkiye Komünist Partili (TKP) belediye, Genel-İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzaladı. Sözleşmede işçilere geniş sosyal haklar sağlanırken, ortalama yüzde 30,19 oranında da ücretlere zam yapıldı.

Sözleşmede neler var?

Belediye işçilerine geniş sosyal haklar sağlayan sözleşmede, işçilere verilecek sosyal yardımlardan ikramiyelere dek birçok madde bulunuyor.

Bunlardan bazıları şöyle:

  • Her yıl ocak ayında 13 günlük ücret tutarında sendika ikramiyesi.
  • Her yıl 30 Nisan tarihinde 1000 lira tutarında 1 Mayıs İşçi Bayramı ikramiyesi.
  • 657 sayılı yasa uyarınca devlet memurlarına ödenen aile ve çocuk yardımının yanısıra sözleşmede ek yardımlar da bulunuyor. Buna göre; her yıl en geç 15 Eylül tarihinde ödenmek üzere, ilköğretimde okuyan her çocuk için 100 lira, ortaokulda okuyan her çocuk için 110 lira, lise ve dengi okullarda okuyan her çocuk için 120 lira, yüksekokul ve üniversitede okuyan her öğrenci için ise 140 lira öğrenim yardımı verilecek.
  • İşçilere günlük yemek yardımı olarak 19 lira, yol yardımı olarak 3 lira, yakacak yardımı olarak aylık 33,90 lira verilecek.
  • Her işçiye, yılda bir defaya mahsus olmak üzere şubat ayının 15’inde 500 liralık giyim yardımı verilecek.
  • Mezbaha kasapları, su işleri, bayındırlık gibi işlerde çalışan işçilere ise 6 ayda bir olmak üzere lastik çizme, boy muşambası, yağmurluk ve eldiven tahsis edilecek.
  • Ramazan ve Kurban bayramlarından birer hafta önce ödenmek üzere işçilere 75 liralık bayram yardımı yapılacak.

Maçoğlu: Yeterli değil ama geliştirilecek

Sözleşmeye ilişkin konuşan Komünist Başkan lakaplı Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yedi ay sonra yeniden masaya oturulacağını ifade etti. Söyledikleri her şeyin arkasında durma sözü veren Maçoğlu, “Her yıl biraz daha üzerine koyarak işçilerin haklarıyla ilgili yapabileceklerimizi en üst seviyede yapacağız” dedi.

Çok düşük ücretlerle çalışan işçilerin haklarını iyileştirmek için ciddi bir mesai harcadıklarını söyleyen Maçoğlu, “Muhtemeldir ki işçi arkadaşlarımız ve sendikamızın sundukları tüm talepler karşılanmıyor. Ama hepimiz biliyoruz, hepimiz de burada çalışıyor ve bu halka hizmet ediyoruz. Mevcuttaki ekonomik darlığa rağmen iyi bir çalışma olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Maçoğlu, geçmiş dönemde Ovacık’ta yaptıklarını referans göstererek, “Bu anlaşmanın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın