Demirtaştan Büyük Çağrı

 Demirtaştan Büyük Çağrı

08.07.2020 - 19:54

Güncelleme : 08.07.2020 - 19:54

Med Haber – Cezaevinde Tutuklu Bulunan Selahattin Demirtaş Tüm partiler seçim hazırlığına başlamalıdır” DEDİ Ve Açıkladı.  

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, demokrasi mücadelesine ilişkin Twitter açıklamalarda bulundu.

Twitter’dan yaptığı açıklamasında muhalefete yönelik konuşan ve birlik mesajı veren Selahattin Demirtaş, “Sırf AKP karşıtlığı üzerinden gelecek inşa edilemez” dedi. AKP’nin ilk seçimde kaybedeceğini söyleyen Demirtaş, alternatifi ortaya çıkarmanın muhalefetin tarihi bir sorumluluğu olduğunu belirtti. Tüm partilerin sahada seçim hazırlığına başlaması gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır” ifadesini kullandı.

Demirtaş’ın açıklaması şöyle: ”Demokrasi için parlamento içinden ve dışından etkili bir mücadele yürütmek elbette şarttır. Bunu yaparken Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-muhafazakar ayrımı olmaksızın yan yana durmaktan, yan yana görünmekten imtina etmemeliyiz.

Türkiye hepimizindir. Hepimiz birlikte Türkiye’yiz. O halde, birlikte yönetebilme ve geleceği birlikte inşa edebilme erdemini ortaya koymak zorundayız. Sırf AKP karşıtlığı üzerinden gelecek inşa edilemez.

Artık AKP’yi değil, geleceği konuşmanın zamanıdır. AKP ilk seçimde kaybedecektir. Ancak bu sırada, demokrasi ilkeleri etrafında topluma güven veren güçlü bir alternatifini ortaya çıkarmak, muhalefetin tarihi sorumluluğudur.

Muhalefet artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmeli ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır. Sadece partiler değil; medya, akademi, entelektüel camia ve sivil toplum kuruluşları halkla buluşma etkinlikleri düzenlemelidir.

HDP şimdi bunu yapıyor. Ancak bu yetmez. 81 il ve tüm ilçelerde forumlar, paneller, konferanslar, çalıştaylarla tüm muhalefet aynı etkinliklerde buluşabilmeli, Türkiye’nin geleceğini halkla konuşarak netleştirmeli ve halkın gücünü görünür kılmalıdır.

Ve tüm partiler şimdiden sahada seçim hazırlığına (seçim güvenliğini de sağlayacak şekilde) başlamalıdır. Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır.

Bu seçimle, demokrasiyi yeniden ve gerçek anlamda inşa etme fırsatı doğacaktır. Dolayısıyla hem umutlu olun hem dirençli; hem kaygılı olun hem de cesur. Az kaldı. İyiler kazanacak, hep birlikte kazanacağız.”

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın