Demirtaş’a Selamı Suç Sayan Savcıya Karşı Flash Hamle

 Demirtaş’a Selamı Suç Sayan Savcıya Karşı Flash Hamle

10.07.2020 - 10:43

Güncelleme : 10.07.2020 - 17:24

Selahattin Demirtaş’ın avukatları, DBP eski eş genel başkanı Mehmet Arslan hakkında hazırladığı iddianamede “Demirtaş’a çok selam söyle” sözlerini iddianameye koyup suç olarak değerlendiren cumhuriyet savcısını

HSK’ye şikâyet etti. Diyarbakır’da tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) eski eş genel başkanı Mehmet Arslan hakkında hazırlanan iddianamede, avukatı ile yaptığı telefon görüşmesinde HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’a selam söylemesi “suç unsuru” olarak gösterilmişti.

 

Arslan’ın dinlenen telefon görüşmesinde avukata hitaben söylediği “Çok çok selam söyle Selahattin arkadaşa, diğer göreceğin arkadaşlara” sözler için savcı iddianamede, “şüphelinin görüşme yaptığı Doğan isimli şahsın Edirne’ye gittiğini, orada silahlı terör örgütüne üye olma suçundan tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Abdullah Zeydan ve Sebahat Tuncel isimli şahısları ziyaret edeceğini, şüphelinin ise bu durumu sevinçle karşıladığı ve şahısları sahiplendiği, şahısların konuşmalarında bir nottan bahsettikleri ve notun içeriğinde ne olduğunun açıkça belirtilmediği yukarıda belirtilen tape kayıtlarından anlaşılmaktadır” değerlendirmesini yapmıştı.

Bunun üzerine Demirtaş’ın avukatları, iddianameyi hazırlayan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı N.T.’yi, “Görevi kötüye kullanma” ve “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarını işlediği gerekçesiyle Hakim ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etti. Dilekçede, Demirtaş’ın ziyaretine giden avukata hitaben, “Demirtaş’a selam söyle” sözlerinin iddianamede suç olarak vasıflandırıldığı ifade edildi.

Dilekçede, 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olan Demirtaş’ın masumiyet karinesi altında olduğu hatırlatılarak, “AİHM ve AYM kararlarına rağmen siyasi saiklerle hâlâ tutuklu bulunan müvekkil Demirtaş ile ilgili, masumiyet karinesini ihlal ederek isnad ve yorumlarda bulunan, müvekkile hem görüşmeyi, hem de müvekkile selam göndermeyi kriminalize ederek görevini kötüye kullanan savcı hakkında gereğinin yapılması için iş bu başvuruda bulunmaktayız” denildi.

ARSLAN’IN DURUŞMASI 30 EYLÜL’DE

Öte yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Rosa Kadın Derneği’nin “Gayrı resmi üyesi” olduğu ve siyasi parti faaliyetleri kapsamında çeşitli tarihlerde katıldığı basın açıklamaları nedeniyle 23 Mayıs’tan bu yana tutuklu olan DBP’li Mehmet Arslan’ın bugün Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen aylık tutukluluk incelemesinde tahliye çıkmadı. Arslan’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme davayı 30 Eylül’e erteledi.

Kaynak: Duvar

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın