Demirtaş Tahliye Edilsin Diyen Cemil Çiçeğe AKP den Cevap

 Demirtaş Tahliye Edilsin Diyen Cemil Çiçeğe AKP den Cevap

01.02.2021 - 20:11

Güncelleme : 01.02.2021 - 20:11

Cemil Çiçek’in Selahattin Demirtaş’la ilgili “AİHM’e uyulmalı” yorumuna AKP’den cevap

ski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili AİHM kararına ilişkin Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek‘in karara uyulması gerektiği yönündeki açıklamaları sorulan Bülent Turan, Çiçek’in sözlerine doğrudan cevaplamaktan kaçındı.AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili AİHM kararına uyulması gerektiği yönündeki değerlendirmesine yanıt verdi.
Turan, “Selahattin Demirtaş saz çalmasını, silahların gölgesinde adım atmasını benzer atraksiyonlarla siyasetçiymiş gibi algılanmasını asla bu millet yutmayacak” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
6-8 Ekim olaylarında bu milletin yüzlerce evladının canına mal olan çağrıyı yaptığını biliyorum. PKK’nın terörist başı anıtını dikeceğiz diye şov yaptığını, konuşma yaptığını biliyorum. Demirtaş’ın bu ülkeye nasıl bir kan maliyeti ödettiğini, demokrasimizin geriye gitmesine sebep olduğunu, o yüzden mahkeme kararlarını mahkemede tartışalım. Türkiye hukuk devletidir. AİHM açıklamasında ‘Demirtaş terörist, beraat etsin’ demiyor. Usule ait eleştiri var. Türkiye yargısı kendi kararını verecek
Siyasi Partiler Kanunu’na ilişkin soruya da Turan, “Siyasi Partiler gibi konular için komisyonumuz var, çalışma yapıyor. Son durumda diğer partilere götürürüz. Sürekli ‘hayır’ deneceğine, siz verin teklifi. Uyum yasaları çalışma nihayete erdi, yakın zamanda paylaşırız” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın