Demirtaş, ‘Erdoğan’a hakaret davası’nda duruşmaya bizzat katılmak istiyor

 Demirtaş, ‘Erdoğan’a hakaret davası’nda duruşmaya bizzat katılmak istiyor

07.07.2020 - 10:15

Güncelleme : 07.07.2020 - 10:15

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Atatürk Havalimanı’nda yaptığı bir açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile o dönem Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’na “hakaret” ettiği iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Selahattin Demirtaş’ı avukatları temsil ederken, mahkemeye dilekçe gönderen Demirtaş, duruşmaya bizzat katılma talebinde bulundu.

Talebin iletilmesinin ardından, Demirtaş’ın avukatları da bir sonraki duruşmada Demirtaş’ın salonda hazır edilmesini talep etti.

Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız da, “Söz konusu salgın hastalık sebebiyle yurtiçindeki tutuklu sanıkların savunma haklarını SEGBİS yoluyla alınmasına, riski önlemesi sebebiyle daha makul olduğu düşüncesindeyiz. Ancak sanık kendine tanına hakkı kötüye kullanarak yargılamayı uzatmaya çalışmaktadır. Hazır bulunması konusunda takdir mahkemenindir” dedi.

Mahkeme, sanık Selahattin Demirtaş’ın bir sonraki celse duruşma gün ve saatinde mahkeme salonunda bizzat hazır edilmesi için ceza infaz kurumuna yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Demirtaş’ın 24 Aralık 2015’te Rusya ziyareti sonrasında Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamadaki beyanlarla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma sonucunda söz konusu açıklamalarda Erdoğan’a hakaret ettiği belirtilen Demirtaş hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”  suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenmişti.

Demirtaş hakkında ayrıca aynı açıklamalarda o dönem Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’na yönelik sözleri nedeniyle  “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Yargılama sürecinde iki farklı mahkemede görülen dava dosyası, aralarında şahsi, fiili ve hukuki irtibat bulunması nedeniyle birleştirilmesine karar verilmişti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın