Davutoğlu: Suriyeliler, Kürtler için federasyon kararı alırsa Türkiye saygı göstermeli

 Davutoğlu: Suriyeliler, Kürtler için federasyon kararı alırsa Türkiye saygı göstermeli

14.09.2021 - 15:44

Güncelleme : 14.09.2021 - 15:44

Diyarbakır’a büyük önem verdiğini belirten Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, ‘Amed’ ismini memnuniyetle kullanabileceğini söyledi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Suriyelilerin kendi kaderini tayin sürecinde Kürtler için federasyon kararı alması halinde Türkiye’nin buna saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Davutoğlu, böyle bir durumda Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve Türkiye’ye yönelik herhangi bir güvenlik tehdidin oluşmaması gerektiğini belirtip, “Suriye sisteminin nasıl olacağına ancak Suriyeliler karar verir” dedi.

Davutoğlu, “Tek şartı olur Türkiye’nin böyle bir durumda. Suriye’nin herhangi bir bölgesinden Türkiye’ye dönük bir tehdit oluşmaması” ifadelerini kullandı.

‘SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALI’

Rudaw’dan Maşallah Dekak’a konuşan Davutoğlu, “Kürtlerin Rojava’da, Suriye Kürdistanı’nda otonomi, özerklik ya da federasyon taleplerini nasıl karşılıyorsunuz? Destekliyor musunuz, karşı mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Suriye’nin bütün tarafları Kürtler, Türkmenler, Araplar, Sünniler, Nusayriler oturarak Suriye’nin geleceğini kendileri tayin etmelidir. Biz bir şey empoze edemeyiz, etmemeliyiz de. Ama Suriye’nin toprak bütünlüğüne halel gelmemeli. Suriye’nin toprak bütünlüğü ortadan kalktığında çok daha büyük acılar yaşanır. Suriye’nin toprak bütünlüğü içinde bütün taraflar masada oturarak önce bir geçiş süreci anlaşmalı sonra da kalıcı bir anayasa ile yeni bir Suriye’yi birlikte inşa etmeliler.”

‘SURİYELİLERİN VERECEĞİ BİR KARAR’

Davutoğlu, “Fakat kendileri karar alırsa federasyonun desteklenmesi gerektiğini de söylüyorsunuz…” dendiğinde “Bu onların, Suriyelilerin alabileceği bir karar” ifadelerini kullanırken, “Karşı çıkmayacak mısınız?” sorusuna da “Suriyelilerin vereceği bir karar” yanıtını verdi.

‘TÜRKİYE’NİN TEK ŞARTI OLUR’

Davutoğlu, “Kürtlerin de dahil edileceği bir süreci de destekler misiniz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Burada bir şeyi ayırt etmek lazım. Kürtler PKK demek değil, PKK Kürtler değil. Tek şartı olur Türkiye’nin böyle bir durumda. Suriye’nin herhangi bir bölgesinden Türkiye’ye dönük bir tehdit oluşmaması. Bir terör örgütünün kontrolüne geçmemesi herhangi bir bölgenin. Orada Türkiye dahil her ülkenin tasarrufu olur, her ülkenin söz hakkı olur. Ama Suriye sisteminin nasıl olacağını ancak Suriyeliler karar verir. Türkiye’nin güvenliğini ilgilendiren konularda da Türkiye tavrını ortaya koyma hakkına sahiptir.”

Artigercek.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın