CHP’de ‘HDP’ye destek’ tartışması

 CHP’de ‘HDP’ye destek’ tartışması

07.10.2020 - 9:00

Güncelleme : 07.10.2020 - 9:00

CHP’de yeni yasama yılı başlamadan önce Ankara dışında yapılması planlanan kamp programının pandemi nedeniyle iptal

edilmesi üzerine, Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekillerini dün parti genel merkezinde topladı, toplantıda yeni dönemde yürütülecek çalışmalar, izlenecek politikalar tartışıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen ve 3 saat süren toplantıda 20’nin üzerinde milletvekili söz aldı.

“MİLLİYETÇİLİK ÜZERİNDEN HEDEF ALINIYORUZ”

Toplantıda gündeme gelen konulardan birisi de Kobani olayları gerekçesiyle, HDP’li belediye başkanı ve yöneticilerine yönelik gözaltı operasyonu nedeniyle başta Kılıçdaroğlu olmak üzere partili çok sayıda milletvekilinin HDP’ye verdiği destek oldu. Edinilen bilgiye göre bazı milletvekilleri, “HDP’ye verdiğimiz destek nedeniyle milliyetçillik üzerinden hedef alınıyoruz, milli olmamakla suçlanıyoruz” görüşünü dile getirdi. Hukukçu bazı milletvekilleri ise başta Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen olmak üzere tutuklamaların hukuki olmadığını belirterek, HDP’ye verilen desteğin, demokrasi ve adalet çerçevesinde olduğunu ifade etti.

“S-400’LERE DÜNYA PARA VERİP, DEPODA BEKLETENLER Mİ MİLLİYETÇİ”

Edinilen bilgiye göre, bu eleştiriler üzerine söz alan Kılıçdoğlu, CHP’nin milliyetçilik konusunda “gocunacak bir durumu olmadığını” belirterek, şu görüşleri dile getirdi: “Biz olaya hak, hukuk, demokrasi zemininde bakıyoruz. Tartışacağımız zemin bu. CHP’nin milliyetçilik açısından sorgulanacak hiçbir yanı yok. Bu konuda özgüvenimiz tam. Tank palet fabrikasını satanlar mı milliyetçi, Süleyman Şah türbesini kaçıranlar mı milliyetçi, S-400’lere dünya para verip, depoda bekletenler mi milliyetçi? Bizim milliyetçiliğimizi sorgulayanları asıl siz bunlarla sorgulayın, bu konuda özgüvenli olun, bizim milliyetçilik konusunda gocunacağımız bir durum yok, çünkü vereceğimiz cevap çok.”

“AKP’Lİ BAŞKANLARA DA SAHİP ÇIKTIK” Toplantıda bir milletvekili ise HDP’nin siyasi çizgisini eleştirerek, HDP’yle yanyana görünülmesi ve destek verilmesinin yanlış olduğunu dile getirdi. Kılıçdaroğlu’nun ise kendilerinin “hukuk ve mağdurun yanında olduğunu” belirterek, geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine istifa etmek zorunda kalan Ankara, Bursa, Balıkesir belediye başkanlarına yapılan haksızlığa da karşı çıktığını anımsattı. Toplantıdan yansıyan bilgiye göre CHP lideri, “Biz her zaman adaletten yanayız. İnsanları inancı, kimliği, siyasi görüşü bizi bağlamaz, biz bunların üzerinden siyaset yapmıyoruz. Dün nasıl Bursa Balıkesir Ankara belediye başkanları hukuksuz olarak görevden alındığında bu konudaki haksızlığı dile getirdiysek, bugün de hangi partiden olursa olsun hukukun yanında, mağdurun yanında duruyoruz” görüşünü dile getirdi.

ÖNCELİK EKONOMİ

Toplantıda ülke gündemindeki önemli sorunlar da tartışıldı. Yurttaşların ekonomik olarak büyük sıkıntı içinde olduğu değerlendirmesi yapılan toplantıda, CHP’nin bu konuda gerek Meclis, gerekse sahada yapacağı çalışmalar ve sorunları, çözüm önerileriyle dile getirerek, “umut olabileceği” ifade edildi. Kılıçdaroğlu’nun iktidarın bu zorlu ekonomik sorunları perdelemek için gündem değiştirmeye çalışabileceğini belirterek, “Ama biz bu bu sorunları her ortamda, her fırsatta dile getirmeye devam etmeliyiz” dediği öğrenildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın