Cezaevindeki Tuncel ve Aysel hakkında tutuklama kararı

 Cezaevindeki Tuncel ve Aysel hakkında tutuklama kararı

13.10.2020 - 11:31

Güncelleme : 13.10.2020 - 11:31

Kobane soruşturması kapsamında cezaevinden SEGBİS ile ifade veren Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel hakkında tutuklama kararı verildi.

 
Kobane soruşturması kapsamında cezaevinden SEGBİS ile ifade veren Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel hakkında tutuklama kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6-8 Ekim Kobane eylemlerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel eski Başkanı Sebahat Tuncel ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Aysel Tuğluk için tutuklama kararı verildi.

Soruşturma kapsamında tutuklu bulundukları Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savcılık ifadeleri alınan Tuğluk ve Tuncel tutuklanma talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nde ifadeleri alınan Tuğluk ve Tuncel için tutuklama kararı verildi.

GEREKÇE: “BEYANLARA ETKİ EDEBİLİRLER”
Mahkeme tutuklama için, “Şüphelilerin salıverilmesi halinde dosya kapsamında ifadelerine başvurulan tarafların beyanlarına etki edebilmesi ihtimalinin varlığı”nı gerekçe gösterdi.

“Kobane soruşturması” kapsamında HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerine yönelik 25 Eylül’de yapılan operasyonla 20 siyasetçi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan siyasetçilerden 17’si, 8 günlük gözaltı işlemi ardından 2 Ekim’de çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliğinde alınan ifadeleri sonrasında tutuklanmıştı.

20 Eylül 2019 tarihinde aynı soruşturma kapsamında HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında da tutuklama kararı verilmişti.

AYSEL TUĞLUK’UN 10 YIL HAPİS CEZASI VAR
Aysel Tuğluk hakkında 2016 yılında DTK’ye yönelik yürütülen bir soruşturma kapsamında dava açılmış, 16 Mart 2018’de kararını açıklayan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi, “örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla 10 yıl hapis cezası verilmişti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi de Aysel Tuğluk hakkında verilen hükmün temyiz incelemesini tamamlayarak hapis cezasını onamıştı. Aysel Tuğluk, 29 Aralık 2016’dan beri Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuluyor.

TUNCEL, 2016 YILINDAN BERİ TUTUKLU
Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Sebahat Tuncel hakkında “örgüte üye olmak” suçlamasıyla 9 yıl 9 ay, “örgüt propagandası yapma” suçlamasıyla 5 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Antep Bölge Adliyesi Mahkemesi 18. Ceza Dairesi, Tuncel’e verilen 15 yıl hapis cezasını esası da etkileyecek şekilde usulen bozmuştu. Tuncel’in yargılaması devam ediyor. Tuncel, 6 Kasım 2016 tarihinde HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasını protesto ederken gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın