Büyük Pasifik Çöp Gemisi Denizin Altından 103 Ton Plastik Çıkardı

 Büyük Pasifik Çöp Gemisi Denizin Altından 103 Ton Plastik Çıkardı

30.06.2020 - 18:06

Güncelleme : 30.06.2020 - 18:06

Okyanus Yolculuk Enstitüsü, Büyük Pasifik Çöp Yaması’nda 48 gün geçirdikten sonra geçen hafta Honolulu’ya geri döndü ve burada 103 tonluk deniz çöpü aklını başardılar.

Büyük Pasifik Çöp Yaması , sürekli artan plastik ve diğer çöp yığınlarından oluşan iki büyük kütleden oluşur. Doğu Çöp Yaması, Hawaii ve Kaliforniya arasında bulunurken, Batı Çöp Yaması, Hawaii Adaları’ndan Japonya’ya doğru doğu yönünde uzanmaktadır.

Okyanus Temizleme çöpü, Büyük Pasifik Çöp Yaması’ndaki (The Gyre olarak da bilinir) tüm çöplerin ağırlığının 80.000 civarında olduğunu hesaplayan Ocean Cleanup kurumuna göre 1,6 milyon kilometrekare büyüklüğündedir. ton.

Okyanus Yolculukları Enstitüsü, dikkat çekici çalışmaları için haklı olarak övülmek zorunda olsa da, ne yazık ki, kelimenin tam anlamıyla okyanusta bir damla.

Kaliforniya merkezli kâr amacı gütmeyen bir şirket, Kwai adında bir Hawaii yelken kargo gemisini çizdi ve Mayıs başında kıyıdan ayrıldı. Operasyonda 23 Haziran’da karaya geri döndüler. GPS etkin uydu fenerleri, uçağı ve diğer teknolojiler kullanıldı.

Fotoğraflardan ve YouTube’larından görebileceğiniz gibi videolarından , tüm plastik, balık ağları ve diğer çeşitli çöplerde çekişmeyi sağlayan bir mamuttu.

Kurucu ve genel müdür Mary Crowley yaptığı açıklamada , “Çalışkan ekibimizle gurur duyuyorum” dedi.

“100 ton toksik tüketici plastiklerini ve sahipsiz ‘hayalet’ ağları yakalama hedefimizi aştık. Ve bu zorlu zamanlarda, kendi sağlığımızı ve gezegenin sağlığını etkileyen okyanusumuzun sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmaya devam ediyoruz. ”

2019 yılında Ocean Voyages Institute, denizde 25 gün geçirdikten sonra 42 ton enkaz toplayan benzer ancak biraz daha küçük bir projeye katıldı.

“Gyre’deki temizlik çalışmalarımızın adalara varmadan önce bu enkazların bir kısmının ele alınmasına gerçekten yardımcı olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Okyanuslar bu ağların ve döküntülerin okyanusun karbon depolama ve kırılgan okyanus gıda ağını zehirleme yeteneğini bozan mikroplastiklere dönüşmesini bekleyemezler,” diye ekledi Crowley.

Halatların, balık ağlarının ve tüketici plastiklerinin çoğu yakıta geri dönüştürülecek ve bina yalıtımına dönüştürülecektir.

Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda daha fazla sefer yapılması planlanıyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın