Bu sonuçlara anketi yapanlar bile şaşırdı. AKP’yi sarsan anket

 Bu sonuçlara anketi yapanlar bile şaşırdı. AKP’yi sarsan anket

21.09.2021 - 18:39

Güncelleme : 21.09.2021 - 18:39

Sözcü Web TV’ye katılan Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, 500 bin kişiyle yaptıkları kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Dikkat çeken rapora göre, AKP’nin oyu ilk defa %30’un altına düştü.

Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, Sözcü Web TV’ye katılarak, 7-13 Eylül tarihleri arasında, bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle Türkiye çapında bin 500 kişiyle yaptıkları kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

KRT’deki haberde rapora göre,

“Bu Pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna cevap verenlerin

KARARSIZLAR DAĞITILMADAN ÖNCEKİ SONUÇ:

Sonuç ise şu şekilde: AKP’, yüzde 23.7. ‘CHP’, yüzde 18.2. ‘Kararsızım’, yüzde 17.8. ‘İYİ Parti’ yüzde 11.1. ‘HDP’, yüzde 9.7. ‘Oy kullanmayacağım’, yüzde 9.2. ‘MHP’, yüzde 6.4. ‘DEVA Partisi’, yüzde 1.4. ‘Diğer’ yüzde 1.1. ‘Gelecek Partisi’, yüzde 0.7. ‘Saadet Partisi’, yüzde 0.7.

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRAKİ SONUÇ:

‘AKP’, yüzde 29.9. ‘CHP’, yüzde 25.7. ‘İYİ Parti’ yüzde 15.3. ‘HDP’, yüzde 11.7. ‘MHP’, yüzde 9.4. ‘DEVA Partisi’, yüzde 2.7. ‘Diğer’ yüzde 2.2. ‘Gelecek Partisi’, yüzde 1.9 ‘Saadet Partisi’, yüzde 1.1

“İKTİDAR OY KAYBEDİYOR”

Raporu değerlendiren Can Selçuki, “Dolayısıyla Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasındaki dengenin devam ettiğini görüyoruz. Geçtiğimiz ay bunlar başa baştı. Şimdi de aynı durumun olduğunu görüyoruz.

Son sonuç; AK Parti’den giden oy, hâlâ öncelikli olarak kararsızlara gidiyor, henüz muhalefete yönelmiş değil. İki taraf için de çıkartılacak bir ders var. İktidar oy kaybediyor ama muhalefet bu oyların adresi olamıyor.

“AKP İLK DEFA YÜZDE 30’UN ALTINA İNDİ”

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ilk defa AK Parti yüzde 30’un altına indi. Ama daha çarpıcı olanı, AK Parti bizim anketlerimizde ilk defa 2002’deki oy oranının altına geriledi. Bu da demek oluyor ki, aslında son 20 yıldır AK Parti en düşük desteği görüyor toplumdan.

Birçok sebebi var ama temel sebebi, artan hayat pahalılığı ve enflasyonun, özellikle gıda fiyatları üzerinde bir türlü söndürülememesi. Eylül 2020’den itibaren ekonomik beklentinin tamamen olumsuza dönmesiyle AK Parti’nin oylarındaki düşüş başladı. ‘Kararsızlar’a geçenler, bir türlü muhalefete geçemiyor.” İfadelerini kullandı.

“YASAMA, YÜRÜTME, YARGI OLARAK 3’E AYRILAN YÖNETİM BİÇİMİ İSTEYENLERİN ORANI

Ankete göre, “Türkiye nasıl bir yönetim biçimini tercih etmeli?” sorusuna verilen cevapların yüzdelik dağılımı ise şu şekilde:

* ‘Güç ve yetkilerin yasama, yürütme, yargı olarak 3’e ayrıldığı bir yönetim biçimi’, yüzde 63.2.

* ‘Güç ve yetkilerin İslam’a ve şeriata uygun olduğu bir yönetim biçimi’, yüzde 19.

* ‘Bütün güç ve yetkilerin tek merkezde toplandığı bir yönetim biçimi’, yüzde 17.8.”

“’HİÇBİR ŞEKİLDE AFGAN SIĞINMACI KABUL EDİLMEMELİ’ DİYENLERİN

“Taliban rejiminden dolayı tehdit altında olan Afganistanlılar konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtların yüzdeleri ise şöyle:

* ‘Türkiye hiçbir şekilde Afgan sığınmacı kabul etmemeli’, yüzde 78.

* ‘Türkiye yalnızca kadın ve çocuk Afgan vatandaşlarına kapısını açmalı’, yüzde 16.6.

* ‘Türkiye yalnızca eğitimli Afgan vatandaşlarına kapısını açmalı’, yüzde 5.7.

* ‘Türkiye Taliban’dan kaçan tüm Afganlara kapısını açmalı’, yüzde 5.3.

“YÜZDE 78 ÇOK NET BİR MESAJ”

Selçuki, bu dağılımı, “Yüzde 78 çok net bir mesaj. Artık daha fazla Afgan veya Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmak istemiyor Türkiye toplumu. Özellikle de kötüleşen ekonomik göstergeler ışığında” sözleriyle değerlendirdi.

Yenicaggazatesi.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın