Bombus arıları bir çiçeğin nemini algılayabilir

 Bombus arıları bir çiçeğin nemini algılayabilir

23.06.2021 - 16:56

Güncelleme : 23.06.2021 - 16:56

Çiçeklerin nemi, bombus arıları için görünmez bir çekicilik görevi görür.

Çiçek tepe boşluğunda yüksek nemin bulunduğu bir bölge olan çiçek nemi, birçok bitki türünde meydana gelir ve çgood enough modlu çiçek görünümlerine katkıda bulunabilir.

Parlak renkler ve ince kokuların yanı sıra çiçekler, tozlayıcıları çekmek için çiçek nemlerini kullanır. Bristol Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma , bombus arılarının nektarın varlığını anlatmak için bir çiçeğin nemini kullanabileceğini öne sürdü.

Diğer daha yaygın genelci tozlayıcıların çiçek nemini kullanıp kullanamayacağını take a look at etmek için bilim adamları, çiçekli bitkilere benzer biyolojik olarak uygun nem seviyeleri sunan yapay çiçekler tasarladılar. Bombus arılarının, daha yüksek çiçek nemi üreten çiçekler için kendiliğinden bir tercih gösterdiğini buldular.

Bilim adamları, yapay çiçeklerin gerçek çiçeklerde görülen nem desenlerini taklit etmesini sağladı. Bunu, nem deseninin şeklini ölçebilen bir robotik sensör geliştirip yerleştirerek yaptılar.

Bilim adamları, arıların, farklı nem seviyelerine sahip iki tür yapay çiçek arasında ayrım yapmak için eğitilebileceğini fark ettiler.

Dr. Michael Harrap araştırmayı Bristol Üniversitesi Biyolojik Bilimler Okulu’ndayken yürütmüştür ve araştırmanın baş yazarıdır. Dedi ki: “Farklı bitki türlerinin, çevredeki havadan farklı, farklı nem desenlerine sahip çiçekler ürettiğini biliyoruz. Arıların bu kalıpları yiyecek bulmalarına yardımcı olmak için kullanabileceğini bilmek, çiçeklerin tozlayıcıları çekmek için çadequate çeşitli farklı yollar geliştirdiğini ve tüm tozlayıcıların duyularından yararlandığını gösteriyor.”

Exeter Üniversitesi Psikoloji Okulu’nda Doçent olan Profesör Natalie Hempel de Ibarra şunları söyledi: “Çalışmamız, bombus arılarının bu duyusal bilgiyi yalnızca nasıl davrandıklarına ilişfamily seçimler yapmak için kullanmadıklarını, aynı zamanda havadaki nem kalıplarını ayırt etmeyi de öğrenebildiklerini gösteriyor. Bir çiçeğin rengini veya kokusunu tanımight alsoı öğrenmelerine benzer bir yol.”

Bristol Üniversitesi Biyolojik Bilimler Okulu’nda okayıdemli Öğretim Görevlisi Dr. Sean Rands şunları ekledi : “Eğer nem kalıpları tozlayıcıları çekmek için önemliyse, bunlar muhtemelen çeşitli sinyallerden (renk, koku ve desen gibi) biri olacaktır. çiçek aynı anda kullanıyor ve arının çiçeği daha verimli bir şekilde tanımlamasına ve işlemesine yardımcı olabilir.”

“Nem kalıplarının etkinliği çiçeğin etrafındaki ortamın nemine bağlı olabilir; iklim değişikliği, bu çevresel nemi etkileyebilir ve bu da, nem düzeninin etkinliği değişeceğinden, ziyaret eden bir arı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Dergi Referansı:
Michael JM Harrap, Natalie Hempel de Ibarra ve ark. Bombus arıları çiçek nemini algılayabilir. DOI: 10.1242/jeb.240861

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın