Bilim Kurulundan Sarımsak Uyarısı

 Bilim Kurulundan Sarımsak Uyarısı

08.11.2020 - 11:05

Güncelleme : 08.11.2020 - 11:05

Medya Basın Merkezi / Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer den sarımsak uyarısı geldi (kulaktan dolma bilgiler ile sağlığınıza dair hamleler yapmayın) şimdi bilim kurulu uyesinin açıklamasına bakalım = “Sarımsağın bağışıklık sistemimizin üzerine faydalı etkileri olduğu gösterilmiş, bunu biliyoruz ama sarımsağın suyunu ekstradan içip sarımsağı fazla fazla tüketmek sizi ekstra olarak koronavirüsten korumayacaktır” dedi.

SARIMSAĞIN SUYU SİZİ KORONAVİRÜSTEN KORUMAYACAKTIR’

 

Sarımsağın koronavirüsten etkisi ve koruma sağladığıyla ilgili son dönemlerde sıkça haberler duymaya başladıklarını söyleyen Tezer, sarımsağın bağışıklık sistemi üzerine faydalı etkileri olduğunun bilindiğini ifade etti. Tezer, şunları söyledi:

“Ama sarımsağın suyunu ekstradan içip sarımsağı fazla fazla tüketmek sizi ekstra olarak koronavirüsten korumayacaktır. Böyle bir koruma sağlamayacaktır. Bunun yerine bolca çeşitli sebzeleri, meyveleri tüketmeniz, uyku düzeninize dikkat etmeniz, günde en az 6 saat uyku uyumanız, temiz havada spor yapmanız, kalabalık olmayan yerlerde yürüyüş yapmanız, biraz da stresten uzak durmanız, sosyal mesafeye, maskeye, hijyene dikkat ettiğiniz sürece sizi hastalıktan koruyacaktır. Bize de sık sorulan sorular var; ‘sarımsak fazla mı yiyeyim’, ‘portakal fazla mı yiyeyim’, ‘limon çok mu tüketeyim’ gibi. Bunların size ek bir katkısı olmayacaktır. Bunun yerine hep söylediğimiz gibi sosyal mesafeye dikkat edelim, maskemizi doğru takalım ve el hijyenimizi doğru sağlayalım”

MEDYA BASIN MERKEZİ

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın