Barzaniden Yeni Açıklama

 Barzaniden Yeni Açıklama

31.07.2020 - 19:04

Güncelleme : 31.07.2020 - 19:04

Mesut Barzani: ‘Kürdistan halkı intikam alabilirdi ancak bu yolu seçmedi’

 

Başkan Mesud Barzani, 37 yıl önce Irak Baas rejimi döneminde 8 bin Barzani’nin soykırıma uğratıldığı günün yıldönümünde yayımladığı mesajda, “Kürdistan halkı, intikam alabilirdi ancak intikam için harekete etmedi, bağışlama ve yeni sayfa açma yolunu seçti” dedi.

182 bin Kürt’ün katledildiği Enfal soykırımının ilk halkası olan Barzanilere yönelik soykırımın 36’ncı yıldönümünde bir mesaj yayımlayan Başkan Barzani, “Kürdistan halkına yönelik suç, zulüm ve katliamların yıldönümü olmayan çok az gün var. İnsanlık tarihinde böyle büyük ve namertçe bir suçun emsali yoktur. Kürdistan halkı, intikam alabilirdi ancak intikam için harekete etmedi, bağışlama ve yeni sayfa açma yolunu seçti” ifadelerini kullandı.

“Kutsal Kurban Bayramı’nı kutladığımız bugün 8 bin Barzani’nin Enfal edilmesinin 37’nci yıldönümü” diyen Başkan Barzani, şunları kaydetti:

“Bu acı yıldönümünde, bayramın güzelliği ve azizlerimizin yokluğunun duygusunu şair Elmutenebi’nin bir kasidesinde dile getirdiği şu dizeleri bugünü anlatmak için pek uygun: “Hangi halde geldin ey bayram, yeni bir havadisin var gibi…” Barzani kadınlarının tüm günleri, zamanları ve bayramları böyle geçti. Enfal edilenlerin tüm yakınları onlarca yıl zalimce götürülüp Enfal edilen azizlerinin yolunu gözledi. Fakat o kahraman kadınlar, başı dik bir şekilde azizlerini bekleyerek değerli olmanın doruklarına tırmandı.

Yılın devamında Kürdistan halkına yönelik suç, zulüm ve katliamların yıldönümü olmayan çok az gün var. İnsanlık tarihinde böyle büyük ve namertçe bir suçun emsali yoktur. Kürdistan halkı, intikam alabilirdi ancak intikam için harekete etmedi, bağışlama ve yeni sayfa açma yolunu seçti. Çünkü Kürdistan halkının kültürü, namertlerin, şovenistlerin ve sömürgeciliğin kültüründen farklıdır.

Bu yıldönümünde; Enfal edilen Barzanilerin, tüm Enfal ile Kürt ve Kürdistan’ın özgürlük yolunun şehitlerinin ruhuna binlerce selam olsun. Şehitler ve milletimizin kurbanlarının kanına gösterilecek en büyük vefa; birlik ve beraberliğimiz, aramızdaki kardeşlik ve ulusumuzun refahıdır.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın

 • Arjen Arî Kelen dedi ki:

  Tamı tamına 182 bin insan öldürülüyor, sen halen de yalan dolan laflar söylersin .
  O tarihten bu yana dünyanın dört bir yanına savrulan kimsesiz kadın ve çocuklar Hindistan pazarlarından Bangladeş ve oradan da Avrupa da kendilerini bulmuşlar. Sen halen de intikam almak istemedik dizorsun!
  Ne yalan be ey Bay Barzani!
  Şengal de 3500 kişi katledildi de sen intikam alamadın loooo!
  Gel de halen adamdan adam satılan kadın ve gençlerimizin yakınlarına bunu söyle. Seni çiğ çiğ yerler. Sana tavsiyem evinden de çokma.