Bakan Koca Açıkladı Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

 Bakan Koca Açıkladı Sokağa çıkma yasağı olacak mı?

23.10.2020 - 20:33

Güncelleme : 23.10.2020 - 20:34

Sağlık Bakanı Koca konuşuyor Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı düzenliyor. Salgının Anadolu’da ikinci zirve döneminde olduğunu söyleyen Bakan Koca, “Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız” dedi.

 

GRİP AŞISI

2021 yılının grip aşısının siparişini şimdiden veriyoruz. 2020 yılının aşısını dageçen sene yaptık. Pandemiyle birlikte grip aşısının önemi daha da arttı. Bu sene 1 milyon 300 bin grip aşısını tedarik etmiş olduk. 400 bin doz grip aşısı eczanelerde. Grip aşılarını daha da artırmak için yoğun bir gayret içindeyiz. Grip aşısı geçen yıla göre 2 kat artacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Sokağa çıkma yasağı gibi bir durumu düşünmüyoruz.

GRİP AŞISINDA ÖNCELİK KİMLERE VERİLECEK?

Bilim Kurulu grip aşısı içim kimlere öncelik verilmesi gerektiğini belirledi. Grip aşısı riskli gebelere, 65 yaş üzerindeki kronik hastalara, 5 yaş altı kronik hastalara, riskli çalışan sağlık çalışanlarına, organ nakli olanlara yapılacaktır. Grip aşısını 3 milyon doza çıkarmak için çalışıyoruz.

AŞI ÇALIŞMALARI

Aralık ayında bağışıklık düzeyinin geliştiğine kanaat getirirsek Türkiye’de 5 milyon aşılama yapabiliriz. Aralık ayında Covid-19 aşısı uygulanabilir.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Önümüzdeki 2-3 hafta içinde elde edeceğimiz bilgiler ışığında belirgin artış görmezsek diğer sınıflar da açılablir. Okullarla ilgili ciddi bir durum yok.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın