Babacan: Kürt meselesinde doğuştan gelen haklar pazarlık konusu yapılamaz

 Babacan: Kürt meselesinde doğuştan gelen haklar pazarlık konusu yapılamaz

02.11.2020 - 11:13

Güncelleme : 02.11.2020 - 11:13

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da Kürt meselesiyle ilgili 2 günlük çalıştay düzenlediklerini ve uzmanlardan raporlar istediklerini söyledi.

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Urfa İl Başkanlığı 1. Olağan Kongresi’ne katılmak için bugün Urfa’daydı. DEVA’ın kongresine çok sayıda partili de katıldı.

Babacan, partisinin 1. Olağan İl Kongresine katılmak üzere gittiği Urfa’da beraberinde DEVA Partisi Urfa İl Başkanı Ahmet Tüysüz ile birlikte gazeticelerin sorularını yanıtladı.

Urfa’dan yayın yapan Edessa TV, Güneydoğu TV ve Kanal Urfa’nın ortak canlı yayına katılan Genel Başkan Babacan Ömer Yılan’ın moderatörlüğünde Ajans Urfa Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Arısüt ile Gazeteci Kadir Çelikcan’ın sorularını yanıtladı.

Gazeteci Mustafa Arısüt’ün, “Bölgenin Kürt meselesi gerçeği var. Kürt meselesi ile masanızda dosya var mı, partinizin kürt meselesine yaklaşımı nasıl oacak” sorusuna Babacan, şu yanıtı verdi:

“Kürt meselesiyle ilgili uzmanlardan raporlar istedik ve Ankara’da 2 gün çalıştay düzenledik. 1. gün tamamen sorunun tespiti üzerinde durduk ve 2. gün çözüm önerileri üzerinde durduk. Kürt meselesine bakış açımız prensiplerimiz biz bütün vatandaşlarımıza doğuştan sahip oldukları hakların olduğu gibi tanınması, bunun pazarlık konusu yapılması gibi bir şey yok. Oradaki duruşumuz çok açık. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu bir terör sorunu var. Bunun mücadelesinin yapılıp bu ikisinin karıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Bu ikisini aynı pazarlık masasına koymayacağız. Meseleye bu şekilde bakıyoruz. Ana dil meselesi, ana dilin korunmasını, yaşatılmasını geliştirilmesi ve öğrenmek isteyen vatandaşlarımızın öğrenme ile ilgili her türlü imkana sahip olmasını önemli görüyoruz. Duruşumuz çok açık. Vatandaşlık hakkı olarak TC vatandaşı olan herkesi devlet aynı samimiyet ile kucaklamalı. Yönetimde yerele daha geniş alan verilmesi gerekiyor.”

“Erken seçim bekliyoruz”

Ekonomideki kötü gidişi dile getiren Ali Babacan erken seçim ile ilgili soruya, “Erken seçim beklentimiz var” yanıtını verdi.

Öte yandan Babacan, gün içinde kentteki bir otelde sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

/Ajans/

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın