Arılar Dünyanın En Önemli Canlılarını Seçti

 Arılar Dünyanın En Önemli Canlılarını Seçti

23.06.2021 - 16:51

Güncelleme : 23.06.2021 - 16:51

Arılar, bildiğimiz şekliyle dünyadaki yaşamın hayatta kalması söz konusu olduğunda mantarlardan, planktonlardan ve primatlardan daha önemli oy kullandı.

Nesli tükenmekte olan türlerin en önemli olduğu konusunda uluslararası bilim adamlarından oluşan bir panel arasında ateşli bir tartışmayı dinledikten sonra, izleyiciler arıları oyladı.

Earthwatch tarafından desteklenen yıllık tartışma, Londra’daki Royal Geographical Society’de gerçekleşti.

Seyirciye, nesli tükenmekte olan tek bir türün korunması için harcayacak bir trilyon doları olup olmadığı soruldu.

Beş bilim insanı, nesli tükenmekte olan beş farklı tür için vakalar hazırladı ve her birinin neden çeşitli ekosistemlerin paha biçilmez ve yeri doldurulamaz temel taşları olduğuna dair tartışmalar yaptı.

Türler arılar, mantarlar, planktonlar, primatlar ve yarasalardı.

Hepsi kendi ekosistemlerinin çökmesini önlemek için gerekli olsa da, arıların potansiyel neslinin tükenmesi en feci olarak oylandı.

Mantarlar olmadan, miselyum besinleri topraktan bitki köklerine taşıdığından, dünyadaki çoğu karasal bitki ölür.

Plankton, okyanustaki tüm besin ağının temelidir.

Yarasalar olmadan muz, mango, hurma ve tekila gibi mahsuller başarısız olur. Ayrıca bu kadar çok böcek tüketerek pestisitlerden milyonlarca dolar tasarruf sağlıyorlar.

İnsan olmayan primatlar, tropikal ve subtropikal ormanların korunmasında kilit bir türdür.

Yine de, arılar en hayati olarak oylandı.

Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi’nden Dr. George McGavin The Guardian’a “Arılar yeri doldurulamaz – kayıpları felaket olur” dedi.

İnsanlar tarafından yenen mahsul türlerinin yüzde 70’i arıların tozlaşmasına bağlıdır.

The Guardian, “Çiçekli bitkiler ve tozlaşan böcekler, özellikle de arılar arasındaki ortaklık, Dünya üzerindeki en yaygın ve önemli simbiyotik etkileşimlerden biridir. “100 milyon yıllık bu işbirliği, zengin bir tür çeşitliliği ortaya çıkardı ve insanların egemenliğinin yükselişini destekledi.”

Ama acı çekecek olan sadece insanlar değil. Kuşlar ve küçük memeliler, arı tozlaşmasına dayanan meyveler ve tohumlarla beslenirler.

A World Without Bees kitabının yazarı Allison Benjamin, “Açlıktan ölecekler ve sırayla yırtıcıları – besin zincirini sürdüren omnivorlar veya etoburlar da açlıktan ölecek” diyor.

Benjamin, endüstriyel tarımı “tek kültürlü ve pestisitleriyle biyolojik çeşitliliği yok ettiği ve arıların çoğunun yaşam alanlarını çaldığı” için suçluyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın