AKP’li eski Bakan’dan sert çıkış: Buyrukla yönetiliyoruz

 AKP’li eski Bakan’dan sert çıkış: Buyrukla yönetiliyoruz

18.08.2020 - 11:16

Güncelleme : 18.08.2020 - 11:16

AKP’de Kültür bakanlığına kadar çeşitli görevlerde bulunan Ertuğrul Günay Yeni Soluk’tan Münevver Metin’e konuştu.

 
AKP’de Kültür bakanlığına kadar çeşitli görevlerde bulunan Ertuğrul Günay Yeni Soluk’tan Münevver Metin’e konuştu.

Eski Bakan Ertuğrul Günay’ın “Bugün demokratik Dünyada pek benzeri olmayan bir sistemle yönetiliyoruz. Yönetim kişisel. Hukukla değil, buyrukla yönetiliyoruz” sözleri dikkat çekti.

İşte o röportajdan ilgili bölüm:

– Bugünkü rejim değişikliği ülkemize ne getirdi?

Bugün demokratik Dünyada pek benzeri olmayan bir sistemle yönetiliyoruz. Yönetim kişisel. Hukukla değil, buyrukla yönetiliyoruz. Bu sistemin benzerlerini Asya’da ya da Güney Amerika’da henüz Demokrasiyi kurumlaştıramamış yer ve ülkelerde görmek mümkün. Bu yer değişikliği Türkiye’nin içerde huzur ve barışını bozduğu gibi, Dünyada da çeşitli alanlarda küme düşmesine neden oldu.

– Bugün ülke siyasetinde Tek Adam düzeninden söz edebilir miyiz?

Ne yazık ki böyle. Bu uygulamadan yola çıkılarak muhalefetin öne sürdüğü bir eleştiriden ibaret değil. 16 Nisan 2017 Anayasa değişikliğinde getirilen sistem bu: Anayasaya göre ortada tüzel kişiliği olan bir hükümet, bir bakanlar kurulu yok. İlk ve son söz bir kişiye ait ve tek başına hükümet o.

Demokrasi, parlamenter sistem yahut başkanlık sistemi, yahut çok parti ve seçim olması değildir.
Demokrasi, adalet ilkesine dayanan hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı ve insan haklarına dayalı bir yönetim anlayışıdır. Bunlar yoksa, rejimin adı ne olursa olsun, demokrasi değildir.

Siyaset, etnik köken yahut dinsel inanç temeline dayalı yapmak ilkel bir anlayıştır. Siyaseti, kimsenin etnik kökenine yahut inancına bakmadan insana saygı esasıyla, saydamlığı ve katılımcılığı temel alarak yapmak doğru ve gelişmiş bir bakış açısıdır. Ne yazık ki, dünyada ve ülkemizde ekmeğin adaletsiz paylaşılması, eşitsizlik ve özgürlüklerin kısıtlanması kişileri ve toplumları ilkel, eskimiş arayışlara yönlendiriyor.
#akparti #ertuğrulgünay #erdoğan #haber #siyaset #medhaber

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın