Ahmet Hakan: Siirt Başsavcılığına binlerce selam olsun

 Ahmet Hakan: Siirt Başsavcılığına binlerce selam olsun

27.08.2020 - 14:46

Güncelleme : 27.08.2020 - 14:46

Hakan, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 1 hafta tutuklu kaldıktan sonra dün tahliye edilen uzman çavuş Musa Orhan’ın tutuklu yargılanması için mücadele eden Siirt Başsavcılığını yazdı.

İntihar eden 18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz ederek intiharına yol açan uzman çavuş Musa Orhan’ın tutuklandıktan 1 hafta sonra tahliye edilmesine (dün) toplumun tüm kesimlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Tecavüz faili Musa Orhan’ın Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılmasını yazan Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan, Orhan’ın tutuklanması için mücadele eden Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na selam gönderdi.

İpek Er, 7 Temmuz 2020 tarihinde Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı şikayette ve ardından bıraktığı intihar mektubunda günlerce sanık Orhan’ın cinsel saldırısına maruz kaldığını anlatmış, Orhan ise şikâyete rağmen adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı. Yaşadıklarından dolayı 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan Er, 33 gün boyunca yoğun bakımda kaldıktan sonra 18 Ağustos’ta yaşamını yitirmişti. İpek Er’in yaşamını yitirmesi sonrası yaşanan büyük tepkinin ardından Musa Orhan 19 Ağustos’ta Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanmıştı. Avukatının itirazı üzerine Orhan dün Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dün tahliye edilmişti.

Hukukçuların “garabet” dediği bu durumu yazan Ahmet Hakan, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Orhan’ın tutuklu yargılanması için verdiği mücadeleye ilişkin “Başaramadı” ama “sonunda kadar direndi” ifadelerini kullandı.

Hakan’ın yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“Tecavüzcü Musa Orhan’ın ilk gözaltına alınmasında…

Siirt Başsavcılığı, “Tutuklansın” dedi.

Tecavüzcü Musa Orhan için mahkemeden tutuklama kararı çıkmayınca…

Siirt Başsavcılığı, “Olmaz öyle şey, tutuklanmalıdır” diye itiraz etti.

Kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine, tecavüzcü Musa Orhan ikinci kez gözaltına alınıp tutuklandı. Bir hafta sonra ise mahkeme kararıyla serbest kaldı.

Siirt Başsavcılığı, “Tutuklu kalmalı” diyerek bu karara da itiraz etti.

Siirt’in başsavcılığına bin selam!

Başaramasa da sonuna kadar direnmeyi seçtiği için…”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın