Abdullah Gül: AİHM’e göre Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı

 Abdullah Gül: AİHM’e göre Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı

26.06.2021 - 14:31

Güncelleme : 26.06.2021 - 14:31

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tutuklulukları devam eden Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın, AİHM kararları gereği tahliye edilmeleri gerektiğini belirtti.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Alman Radyosu ARD’nin İstanbul muhabiri Christian Buttkereit’in, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreci, Almanya ile ilişkiler, çok tartışılan AİHM kararları, FETÖ, Suriyeliler ve aktif siyasete dönüp dönmeyeceğine dair sorularını yanıtladı.

“AİHM KARARLARI, KANUNLARIMIZIN ÜSTÜNDEDİR”
Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefinin devam ettiği süreçte, AİHM’nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına yönelik kararı değerlendiren Abdullah Gül, şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye, Avrupa Konseyi’nin kurucu ülkesi, AİHM’e hâkim veren bir ülke ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini en erken onaylayan ülkelerden birisi. AİHS m. 46, sözleşmenin taraflarının kesinleşen mahkeme kararlarına uyması gerektiğini belirtmektedir. Hatta, AK Parti hükümetinin ilk yıllarında, 2004 yılında bir anayasa değişikliği yaptık. Bu değişiklik sonucunda, Anayasamızın 90. Maddesi gereği temel insan hak ve özgürlüklerine ilişkin uluslararası sözleşmeler kanunlarımızın üstünde tutulmaktadır, bunlarla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gidilememektedir. AİHS hükümleri anayasamız gereğince kanunlarımızın üstündedir, bu nedenle AİHM kararlarını uygulamak mecburiyetindeyiz”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın